źródło: Materiały inwestora

Wzrosło zainteresowanie powierzchniami biurowymi w Poznaniu

Orzech
Według raportu "Office Occupier – Rynek biurowy w Poznaniu" firmy doradczej Cresa Polska, wolumen transakcji w pierwszym półroczu 2021 r. wyniósł 19.600 mkw., co oznacza wzrost o 14% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. 
Stanowił on 31,9% średniej rocznej z lat 2015-2020. W strukturze popytu w tym okresie dominowały renegocjacje (57%), a pozostałą część wolumenu transakcji stanowiły nowe umowy (33%) i ekspansje (10%).
– Choć poznański rynek wychodzi obronną ręką z zawirowań spowodowanych przez pandemię, tutaj również odnotowano spowolnienie aktywności wśród najemców, co znalazło odzwierciedlenie w wolumenie popytu. Niemniej jednak firmy wykazują coraz większe zainteresowanie wznowieniem rozmów o wynajmie powierzchni biurowych, co w przyszłości może przełożyć się na wzrost liczby podpisywanych umów. Zachęca ich do tego dość duża dostępność powierzchni biurowej mającej 5 lat lub mniej oraz stabilne czynsze, które wynoszą średnio 14 euro za metr kwadratowy miesięcznie – mówi Artur Sutor, partner, dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w Cresa Polska.
Zasoby poznańskiego rynku biurowego na koniec pierwszego półrocza 2021 r. wyniosły 618 700 mkw. i wzrosły w ciągu roku o 6,3%. W drugim kwartale 2021 r. do użytku oddano budynek D w ramach kompleksu Nowy Rynek realizowanego przez firmę Skanska S.A. Jest to zarazem pierwszy budynek biurowy dostarczony na poznański rynek w tym roku.
– Po pierwszym półroczu 2021 r. Poznań znajdował się na 4. miejscu pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej w gronie ośmiu głównych miast regionalnych w Polsce – mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w firmie Cresa Polska.
Wolumen transakcji w pierwszym półroczu 2021 r. wyniósł 19 600 mkw., co oznacza wzrost o 14% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W samym drugim kwartale popyt brutto na biura wyniósł 14 900 mkw., czyli ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Wśród typów umów w drugim kwartale dominowały renegocjacje (49%), natomiast nowe umowy i ekspansje stanowiły odpowiednio 38% i 13% popytu.
Największe transakcje w pierwszym półroczu 2021 r. to: umowa przednajmu 3500 mkw. podpisana przez poufnego najemcę z sektora IT w Andersia Silver, renegocjacja umowy najmu 3400 mkw. przez firmę Sii w biurowcu Maraton oraz renegocjacja umowy najmu w Business Garden B1 przez poufnego najemcę z sektora usług dla biznesu (3300 mkw.).
Absorpcja między styczniem a czerwcem wyniosła prawie 32 000 mkw., czyli niemal pięciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W samym drugim kwartale br. wyniosła ona aż 29 000 mkw., do czego przyczynił się stosunkowo niewielki wzrost wolumenu powierzchni niewynajętej oraz oddanie do użytku nowego budynku biurowego z niskim poziomem pustostanów.
Udział powierzchni niewynajętej w całkowitych zasobach na koniec czerwca 2021 r. był na poziomie 12,9%, co oznacza wzrost o 0,4 p.p. kwartał do kwartału oraz spadek o 1,6 p.p. rok do roku.
Czynsze wywoławcze dla poznańskich biurowców wahają się między 12,5-15,7 euro/mkw./miesiąc w centrum, natomiast w lokalizacjach poza centrum między 11-14,5 euro/mkw./miesiąc.
Źródło: Cresa