Kolejna firma z branży automotive w Polsce ma problemy i tnie zatrudnienie. Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej (ZEM) w Ełku, jeden z największych pracodawców na Mazurach, ogłosił zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Pracę straci 241 osób. Ta polska firma boryka się od kilkunastu lat z problemami finansowymi, a ratunkiem miało być przeniesienie produkcji na Ukrainę. Plany te pokrzyżowała wojna.
Zwolnienia w trzech etapach
ZEM poinformował, że redukcje zatrudnienia obejmą pracowników produkcji, administracji i działów pomocniczych. Proces zwolnień zostanie przeprowadzony w trzech etapach:
• do końca lutego 2026 r.,
• do końca marca 2026 r.,
• w kwietniu 2026 r.
Łącznie pracę straci 241 osób.
Zakład z tradycjami
Firma działa w Ełku od ponad 80 lat. Specjalizuje się w produkcji wiązek przewodów niskiego napięcia, przewodów akumulatorowych i wiązek zapłonowych do pojazdów i urządzeń.
ZEM przez lata współpracował z największymi markami motoryzacyjnymi: Fiat, Opel, Mercedes-Benz, Peugeot, Ford, Volvo, Daewoo, FSO, a także z dostawcami części samochodowych: Siemens, AFL, Bosch, Aptiv.
Problemy Aptiv, problemami ZEM
Obecnie w ramach współpracy z koncernem Aptiv (Delphi) kontynuowana jest produkcja wiązek dla odbiorców krajowych i zagranicznych. Produkowane są wiązki do takich modeli jak FIAT 500, LANCIA Ypsilon, Opel Astra 5 oraz do samochodów ciężarowych VOLVO TRUCK i Mercedes Benz.
A firma Aptiv sama ma duże problemy. Ten znany, globalny dostawca rozwiązań elektronicznych dla branży motoryzacyjnej, poinformowała o planowanych zwolnieniach grupowych w swoim krakowskim centrum technicznym. Redukcja zatrudnienia może objąć nawet 140 osób i stanowi kolejny etap działań restrukturyzacyjnych mających na celu zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku międzynarodowym.
Problemy finansowe i nieudane plany relokacji
Zakład znalazł się w tarapatach już w czasie pandemii. W 2021 roku rozważano jego zamknięcie, a ratunkiem miało być przeniesienie produkcji na Ukrainę w celu obniżenia kosztów.
Rosyjska agresja na Ukrainę skutecznie pokrzyżowała te plany, odsuwając decyzje o przyszłości firmy o kilka lat.
Władze miasta szukają rozwiązań
Samorząd Ełku, wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy i Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną, planuje spotkania z lokalnymi pracodawcami.
– „Chcemy ograniczyć negatywne skutki planowanej redukcji zatrudnienia w zakładzie” – podkreślają władze miasta.
Na szczęście w regionie działają firmy poszukujące pracowników, co daje nadzieję na szybkie znalezienie nowych miejsc pracy dla zwalnianych osób.
Sytuacja na rynku pracy
Według danych z 30 czerwca stopa bezrobocia w Ełku wynosiła 2,92 proc. (1728 osób), czyli mniej niż średnia w całym powiecie. Miasto zaznacza, że na razie nie ma informacji o całkowitym wstrzymaniu działalności zakładu.
Zakład od lat był filarem gospodarki regionu
Dlatego skutki zwolnień mogą wykraczać poza sferę zatrudnienia. Spadek dochodów wielu rodzin, osłabienie lokalnego popytu oraz potencjalne problemy społeczne to tylko niektóre z możliwych efektów. W obliczu tych wyzwań istotne jest, aby władze regionalne i centralne podjęły działania wspierające zarówno pracowników, jak i cały obszar gospodarczy.
Branża motoryzacyjna w Polsce przechodzi obecnie trudny okres. Rosnąca automatyzacja, zmieniające się trendy technologiczne oraz presja na ekologię wymuszają restrukturyzacje i poszukiwanie nowych modeli biznesowych. Decyzja o redukcji zatrudnienia w Zakładzie Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku jest niejako odbiciem tych globalnych i krajowych tendencji, które zmieniają krajobraz przemysłu motoryzacyjnego.
Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku to miejsce z długą i ważną historią, ale dziś stoi przed poważnymi wyzwaniami. Teraz pozostaje mieć nadzieję, że region znajdzie siłę, by stawić im czoła, a pracownicy, którzy przez lata tworzyli ten zakład, odnajdą nowe możliwości na swojej drodze.
Historia firmy
ZEM Ełk to zakład z wieloletnimi tradycjami, produkujący wiązki przewodów niskiego i wysokiego napięcia oraz przewody akumulatorowe do wszelkiego typu pojazdów i urządzeń.
Zakład rozpoczął swoją działalność w 1945 roku jako Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych, świadcząc usługi na rzecz rolnictwa. Od 1958 zmieniono nazwę na Zakłady Wytwórcze Osprzętu Kablowego A-26, nastąpiła zmiana profilu działalności – uruchomiono produkcję wyrobów przemysłu elektrotechnicznego.
W 1962 roku uruchomiono produkcję pierwszych wiązek przewodów elektrycznych do pojazdów mechanicznych – wiązki do ciągników URSUS, samochodów ciężarowych STAR oraz motocykli.
Kolejnym krokiem milowym było uruchomienie kompletu wiązek przewodów do samochodów FIAT 125P, FIAT 126P oraz Fiat Cinquecento. Uruchomiono też produkcję złącz i końcówek motoryzacyjnych.
Od 1980 roku Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku wchodzi w skład grupy FSO w Warszawie.
W latach 90-tych zakład prężnie rozwijał produkcję wiązek przewodów i w kooperacji ze światowymi producentami części samochodowych takimi jak Delphi, Siemens, AFL produkował wiązki przewodów do samochodów Opel, Mercedes Benz, Peugeot, Ford, VW, Audi.
W 1998 roku rozpoczęto produkcję wiązek do samochodów Lanos, Nexia, Matiz, produkowanych w Zakładach Daewoo w Warszawie i Lublinie, a następnie rozpoczęto dostawy tych wiązek do zakładów DAEWOO w Rumunii, Uzbekistanie i na Ukrainie.
Od 2003 roku ZEM rozpoczął kooperację ze światowymi producentami modułów klimatyzacji samochodowych – firmami Delphi Thermal System, Behr, Valeo, Denso i produkował wiązki przewodów do takich samochodów jak OPEL, Mercedes Benz, FIAT, Alfa Romeo, VW oraz do maszyn rolniczych i budowlanych takich firm jak CNH, Terex, Eagle we współpracy z angielską firmą Volex.
Obecnie w ramach współpracy z koncernem Aptiv (Delphi) kontynuowana jest produkcja wiązek dla odbiorców krajowych i zagranicznych. Produkowane są wiązki do takich modeli jak FIAT 500, LANCIA Ypsilon, Opel Astra 5 oraz do samochodów ciężarowych VOLVO TRUCK i Mercedes Benz.