Zwiększa się poziom pustostanów na rynku magazynowym w Polsce [RAPORT]

Orzech

Współczynnik pustostanów magazynowych znajduje się w trendzie wzrostowym od 2021 r., kiedy to osiągnął najniższą wartość w historii rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce tj. 3,3 proc. W okresie styczeń-marzec 2024 r. wyniósł 8,2 proc., co stanowi z kolei najwyższy poziom od września 2020 r. (8,5 proc.). W ujęciu rocznym zanotował wzrost o 1,7 p.p.

Najniższy poziom pustostanów w magazynach jest w Trójmieście, Rzeszowie i Krakowie, gdzie nie przekracza 4 proc., a najwyższy – w centrum oraz na zachodzie, w regionie Wrocławia, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie sięga ponad 10 proc.

Według raportu BNP Paribas Real Estate Poland „At a Glance – Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce, I kwartał 2024 roku”, po pierwszym kwartale 2024 r. wolumen powierzchni niewynajętej wzrósł do 2,61 mln mkw., na co duży wpływ miała podaż nowej powierzchni (852 tys. mkw.).

Najwięcej magazynów nadal powstaje w strefie wielkiej piątki oraz w rejonie Gdańska i Krakowa. Wzrost aktywności deweloperskiej można również zauważyć na mniejszych rynkach tj. w strefie Bydgoszcz/Toruń czy Szczecin.

Rynek magazynów w Polsce rośnie najszybciej w Europie

Choć wielkość powierzchni w budowie w sektorze magazynowym na początku 2024 r. spadła względem czwartego kwartału 2023 r. o ok. 0,49 mln mkw., nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Na koniec marca 2024 r. całkowite zasoby powierzchni przemysłowo-logistycznej w Polsce osiągnęły poziom 32,7 mln mkw., co oznacza wzrost o prawie 10 proc. r/r.

– Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce rośnie najszybciej w Europie. W trakcie realizacji znajduje się obecnie około 2,32 mln mkw. powierzchni co pokazuje, że poziom aktywności deweloperskiej jest nadal na wysokim poziomie, choć nieznacznie niższy niż w poprzednim kwartale – podkreśla Martyna Kajka, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland.