Budowa 130-metrowego biurowca Skyliner II przy warszawskim Rondzie Daszyńskiego przebiega zgodnie z harmonogramem. Wieżowiec, realizowany przez WARBUD S.A. inwestora - Grupy Karimpol - systematycznie pnie się do góry.
Pięciokondygnacyjna część podziemna Skylinera II realizowana była metodą podstropowąw obrębie ścian szczelinowych sięgających 33 metrów w głąb ziemi. Prace nad podziemną konstrukcją trwały rok. W tym czasie na głębokości 38 metrów wykonano 59 żelbetowych baret oraz 42 tymczasowe słupy stalowe, wspierające trzy stropy rozporowe – obecnie poddawane demontażowi. Po zakończeniu betonowania płyty fundamentowej, której grubość miejscami wynosi 5 metrów, uzupełniono stropy podziemnych kondygnacji.
By optymalnie wykorzystać niełatwe warunki na budowie, generalny wykonawca zmienił lokalizację dźwigu wieżowego. Został posadowiony na stropie gotowego podziemia Skylinera II i zostanie tu do końca budowy.
Generalny wykonawca postawił na układ 5-cio segmentowy, który umożliwi sprawną realizację ścian trzonu. Dzięki niemu jedna kondygnacja powtarzalna będzie powstawała w 5 dni roboczych. Pierwsze elementy fasady mają pojawić się jeszcze przed wakacjami.
Wspólne podium, które połączy Skyliner I z budowanym, niższym "bratem" i stanowić będzie przestrzeń o powierzchni blisko 4 500 metrów kwadratowych przeznaczoną na funkcje handlowo-usługowe. Będzie to miejsce dostępne zarówno dla najemców, jak i okolicznych mieszkańców.
– Skyliner I i Skyliner II to de facto jeden kompleks biurowy, dlatego zależało nam na spójności obu budynków i ich połączeniu o co zadbała pracownia APA Wojciechowski Architekci. W drugiej fazie inwestycji podium stanie się w pełni przeszklonym foyer wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszej fazie poprowadzą na nią reprezentacyjne schody, a wnętrze wypełni bujna roślinność naturalna. Co więcej, stworzy się pasaż przejściowy zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Zagospodarowany teren wokół kompleksu wzbogacony zostanie o nowe nasadzenia drzew i roślin i będzie połączony z okolicznymi projektami biurowymi i mieszkalnymi – mówi Szymon Zduńczyk, członek zarządu w Karimpol Polska.
Budowa podium Skylinera II oraz pięter powtarzalnych została opracowana w najdrobniejszych szczegółach. Podobnie jak montaż szklanej elewacji, który powstanie w technologii gotowych segmentów produkowanych przez firmę Widok.
ZDJĘCIA:
Gotowy wieżowiec oferować będzie 24 000 mkw. powierzchni do wynajmu. Większość przestrzeni – 23.000 mkw. – zostanie przeznaczona na biura. Na najwyższych piętrach budynku powstaną tarasy-ogrody o łącznej powierzchni blisko 900 metrów kwadratowych.
Skyliner II otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, a Karimpol – podobnie jak w przypadku pierwszego etapu – planuje zasilanie budynku z odnawialnych źródeł energii.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Warbud S.A.
Projekt architektoniczny Skylinera II powstał w pracowni APA Wojciechowski Architekci, natomiast zarządzanie projektem z ramienia inwestora nadzoruje firma Hill International. Zespół CBRE Poland odpowiada za komercjalizację drugiej wieży.
Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2026 roku.