130-metrowy wieżowiec Skyliner II z mocnym fundamentem [FILMY+ZDJĘCIA]

Orzech

Powstający w centrum Warszawy, 130-metrowej wysokości biurowiec Skyliner II, siostrzany wieżowiec kompleksu biurowego należącego do Karimpol Polska, ma już mocny fundament. Prace przy realizacji posadowienia obiektu właśnie dobiegły końca.

Generalny wykonawca, firma Warbud, zabetonował ostatnią działkę roboczą płyty fundamentowej na głębokości 22 metrów. Prace przy konstrukcji podziemia wkraczają w kolejny etap.

Skyliner II powstaje w wymagających warunkach gęstej zabudowy miejskiej. Fundament budynku składa się z płyty o grubości wahającej się od 1,9 do 4,9 metra oraz 4,7 tys. metrów sześciennych niskoemisyjnej mieszanki betonowej. Przy budowie podziemia Skylinera II pracowało blisko 40 osób - zbrojaże, cieśle, specjaliści od izolacji płyty fundamentowej, a także operatorzy sprzętów podziemnych.

– Skyliner II czerpie z doświadczeń zdobytych podczas budowy pierwszej wieży, dzięki czemu wprowadzone modyfikacje, jak te zastosowane w układzie baret czy stropów rozporowych, jeszcze lepiej odpowiadają na wyzwania związane z realizacją projektu w tej lokalizacji. Każdy etap tej budowy wymaga starannego planowania logistycznego, które obejmuje nie tylko dostawy, ale i odpowiednią organizację zaplecza oraz harmonogram pracy ekip budowlanych. Cieszymy się, że prace realizujemy zgodnie z planem – podkreśla Szymon Zduńczyk, dyrektor zarządzający i członek zarządu w Karimpol Polska.

Z uwagi na sąsiedztwo intensywnie użytkowanego Ronda Daszyńskiego oraz obecność najemców pierwszej wieży Skyliner, jednym z wyzwań było zorganizowanie codziennych dostaw materiałów na teren budowy, które odbywają się przez ul. Prostą.

– Realizacja Skylinera II wymaga wyjątkowych rozwiązań technicznych ze względu na położenie w otoczeniu istniejącej zabudowy, w tym innych wieżowców. Ograniczona przestrzeń placu budowy oraz bliskość budynków o wysokości nawet 195 metrów wymuszają zastosowanie żurawi wieżowych z uchylnym wysięgnikiem, które umożliwiają bezpieczne manewrowanie w tych warunkach. Jeden z nich zainstalowaliśmy na płycie fundamentowej, drugi na stropie parteru – opowiada Marcin Hoyer, kierownik budowy, Warbud.

Prace skoncetrują się teraz na wznoszeniu konstrukcji poziomu "0", stanowiącego podstawę dla dalszych etapów inwestycji. W kolejnej fazie powstanie wspólne podium o powierzchni 4,5 tys. mkw. Połączy ono nową wieżę z pierwszym budynkiem kompleksu Skyliner. Następnie rozpoczną się prace przy budowie pięter powtarzalnych, które docelowo stworzą 28-kondygnacyjną strukturę. Zakończenie budowy wysokiego na 130 metrów Skylinera II przewidywane jest na końcówkę 2026 roku.

Deweloperem inwestycji jest Grupa Karimpol. Projekt architektoniczny Skylinera II powstał w pracowni APA Wojciechowski Architekci, natomiast zarządzanie projektem z ramienia inwestora nadzoruje firma Hill International. Zespół CBRE Poland odpowiada za komercjalizację drugiej wieży.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Warbud S.A.