400 osób straci pracę! Kolejny, wielki globalny koncern zamyka fabrykę w Polsce

Orzech

Niestety mamy złą wiadomość. Kolejny globalny koncern zdecydował się na zamknięcie fabryki w Polsce. Tym razem jest to ABB. międzynarodowy koncern z siedzibą główną w Zurychu, w Szwajcarii. Firma działa w takich branżach jak automatyka, robotyka i energetyka; producent stacji i systemów elektroenergetycznych, aparatury elektrycznej, aparatur rozdzielczych wysokich, średnich oraz niskich napięć.

ABB ogłosiła 9 maja decyzję o zakończeniu do końca 2024 r. produkcji silników niskich napięć wytwarzanych w polskiej fabryce zlokalizowanej w Aleksandrowie Łódzkim w województwie łódzkim. Koncern działał w tym miejscu przez ostatnie 14 lat. Pracę straci ponad 400 osób. To duży cios dla tego liczącego blisko 22 tysiące mieszkańców miasta w powiecie zgierskim pod Łodzią. Produkcja silników z Aleksandrowa Łódzkiego ma zostać przeniesiona do Chin.

Jak informuje ABB w oficjalnym komunikacie prasowym:

– Decyzja została podjęta w związku ze zmieniającą się dynamiką rynku oraz sytuacją geopolityczną. Jest to decyzja biznesowa, a nie reakcja na ocenę pracy lokalnego zespołu. ABB dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować negatywny wpływ zapowiedzianych zmian na wszystkich pracowników dotkniętych reorganizacją. Firma oferuje pomoc psychologiczną, pakiet świadczeń korporacyjnych oraz wsparcie w zakresie reorientacji zawodowej.

Jednocześnie koncern podkreśla też, że:

– ABB nie planuje opuszczania Polski i pozostaje niezmiennie zaangażowana w swój biznes i obsługę klientów. Firma będzie nadal prowadzić pełen zakres działalności biznesowej, od badań i rozwoju, przez projekty inżynieryjne i produkcję, po sprzedaż i serwis.

Plany zwolnień w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim potwierdził burmistrz tego miasta miasta Jacek Lipiński.

O firmie ABB:

ABB jest liderem technologicznym w obszarze elektryfikacji i automatyzacji. Dba o przyszłość świata, w którym zasoby wykorzystywane są w sposób zrównoważony. Nasze rozwiązania to połączenie myśli inżynierskiej, zaawansowanej konstrukcji urządzeń i oprogramowania. Wszystko po to, by usprawniać ich produkcję, transport i późniejszą obsługę. Czerpiąc z ponad 140 lat doświadczeń, obecnie blisko 105 000 pracowników ABB jest zaangażowanych we wprowadzanie innowacji, które stymulują transformację przemysłową.