Holendersko-brytyjski Shell po raz kolejny stawia na stolicę Małopolski. Ten wielki, międzynarodowy koncern zrealizuje dwa nowe projekty w ramach istniejącego w Krakowie centrum operacji biznesowych – Shell Business Operations (SBO) Kraków. Inwestycja dojdzie do skutku dzięki przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Powstanie co najmniej kolejnych 400 miejsc pracy.
W ramach rozbudowy Shell Business Operations w Krakowie powstaną dwa nowe działy. Pierwszy z nich to zaawansowane usługi biznesowe z planowanym zatrudnieniem minimum 250 pracowników, którzy docelowo będą zajmować się procesami w obszarach IT, Data Quality, raportowania i analizy, komunikacji czy operacji podatkowych. Drugi zajmie się doskonałością procesów biznesowych. W jego ramach powstanie 150 nowych miejsc pracy. Dział ten zajmie się wsparciem działających w ramach SBO obszarów jak obsługa klienta, logistyka, dostawy środków smarnych, HR czy IT. Shell poinformował, że trwa już realizacja obu tych inwestycji.
– Tylko w samych latach 2012-2019 zainwestowaliśmy w Polsce ponad 400 mln USD, zarówno w rozwój sieci stacji, jak i centrum SBO. Nowe praktyki wprowadzane do krakowskiego centrum to kolejny krok w umacnianiu przez nas w Polsce silnego globalnego ośrodka doradczego dla biznesu Shell. Od 15 lat przyciągamy do Krakowa zaawansowane, strategiczne projekty i rozwijamy kolejne talenty. To ich osiągnięcia sprawiają, że Shell coraz mocniej stawia na Polskę – poinformował prezes Shell Polska Piotr Dziwok, cytowany w komunikacie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Shell Business Operations działa w Krakowie od 2006 roku i wspiera operacje Shell na całym świecie, m.in. w zakresie finansów, zakupów, logistyki, obsługi klienta, komunikacji i relacji zewnętrznych, wsparcia działalności stacji paliw oraz IT. Centrum w Krakowie zaliczane jest do największych centrów nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Aktualnie Shell zatrudnia w stolicy Małopolski ponad 4,4 tys. osób i jest tym samym jednym z największych pracodawców w Krakowie i Małopolsce.
– W ciągu zaledwie pięciu ostatnich lat podwoiliśmy zatrudnienie w Krakowie, z ponad 2 000 do ponad 4 400. Blisko co dziesiąte z tych stanowisk ma zasięg globalny lub międzynarodowy. Nowe i dotychczasowe projekty sprowadzane do Polski już dziś mają niebagatelny wpływ na rozwój biznesu Shell i zwiększenie jego efektywności, m.in. poprzez doskonalenie procesów czy automatyzację. To, z czego jesteśmy także szczególnie dumni w Krakowie, to skuteczne działania w zakresie ograniczania własnych emisji CO2, konsekwentne obniżanie zużycia energii, wody i produkcji śmieci, w czym aktywnie wspierają nas nasi pracownicy – podkreśla dyrektor generalna SBO Kraków Agnieszka Pocztowska.
Shell jest obecnie największą firmą paliwową na świecie. W Polsce działa od 1992 roku i jest czwartym pod względem wielkości operatorem stacji paliw – na koniec 2020 roku firma ta zarządzała siecią 423 stacji.