Kolejna amerykańska inwestycja w Małopolsce. Koncern Cummins wybrał lokalizację w pobliżu Krakowa na południu Polski na lokalizację nowego centrum przebudowy silników o dużej mocy.
Inwestycja o wartości 10 milionów dolarów będzie wspierać rosnący popyt w wielu segmentach rynku na silniki, które są przebudowywane i testowane w warunkach fabrycznych, aby spełnić standardy jakości firmy Cummins i osiągnąć nowe specyfikacje silników.
Centrum odbudowy uzupełni istniejące na całym świecie obiekty dedykowane odbudowie silników 19 L i wyższych, w tym QSK60. Odbudowa obejmuje całkowity demontaż, czyszczenie, kontrolę i wymianę głównych komponentów.
– Jesteśmy bardzo podekscytowani tą ważną nową inwestycją, która po szeroko zakrojonych badaniach i analizach wykazała, że obiekt zbudowany na zamówienie, który można zintegrować z istniejącymi operacjami Cummins Poland, jest doskonałym krokiem naprzód – poinformowała Anne-Christine DeVertier, Dyrektor Zarządzający, Cummins Distribution Europe.
– Nowy, najnowocześniejszy zakład zapewni klientom pierwszorzędne wsparcie w zakresie ich potrzeb związanych z odbudową silnika – dodala.
Centrum przebudowy Cummis pod Krakowem będzie w pełni wyposażone w dwie 15-tonowe suwnice, 10 żurawi, stanowisko testowe z dynamometrem silnikowym, kabinę malarską oraz pakowarkę i oczyszczarkę strumieniową. Po otwarciu pod koniec 2023 r. stanie się integralną częścią nowej bazy macierzystej Cummins Poland – położonej zaledwie 7 km od obecnej lokalizacji – zawierającej główny ośrodek operacyjny w kraju, w tym biura administracyjne, magazyn i warsztat.
O inwestorze:
Cummins Inc. – to amerykański koncern zajmujący się konstruowaniem i produkcją silników wysokoprężnych oraz innych układów napędowych dla producentów ciężarówek, autobusów, maszyn budowlanych, przemysłowych, rolniczych, kolejowych, sprzętu morskiego i wojskowego. Siedziba znajduje się w Columbus w stanie Indiana (USA).
Cummins oprócz silników wysokoprężnych (o mocach od 18 do 3500 KM), produkuje silniki na sprężony gaz ziemny, agregaty prądotwórcze do 2700 kVA, związane z nimi technologie i komponenty silnikowe, elementy układów paliwowych, układów kontrolnych, układów filtracyjnych. Nowoczesne silniki wysokoprężne są dostarczane jednocześnie z układami dolotowym i wydechowym.
Cummins posiada fabryki i magazyny części zamiennych na całym świecie, choć większość pracowników jest zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych. Zatrudnia ponad 20 tys. pracowników. Poza Ameryką Północną jej wyroby są często stosowane m.in. przez europejskich producentów autobusów, także działających w Polsce.