Brakuje pracowników do realizowanej pod Nysą gigantycznej inwestycji za ponad 8 miliardów złotych

Orzech

W styczniu 2023 roku w sąsiedztwie zakładu Umicore w Radzikowicach pod Nysą (województwo opolskie) ruszyła budowa wielkiej fabryki Ionway, gdzie będą powstawać materiały katodowe przeznaczone do aut grupy Volkswagena. Inwestor chce ułatwień przy zatrudnianiu zagranicznych pracowników. Powiat nyski, który niedawno był zagłębiem bezrobocia w skali całej Polski ma obecnie spory problem z pokryciem zapotrzebowania na pracowników – informuje lokalny portal nto.pl.

– Wszystkie branże doświadczają braku zastępowalności pracowników. Potrzebujemy rozwiązań politycznych i gospodarczych, żebyśmy mogli mieć pracowników z innych krajów. Nie widzę innej opcji – mówił niedawno Piotr Porębski, dyrektor generalny Ionway.

Piotr Porębski był gościem podcastu Studio AHK Polska, produkowanego na zlecenie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Zgodnie z pierwotnym planem produkcja w zakładzie Ionway ma ruszyć jeszcze w 2025 roku, choć pewnie będzie stopniowo powiększana. Docelowo ma tam pracować 900 osób.

Jak tłumaczył w podkaście Studio AHK Polska Piotr Porębski, w tej branży jedno miejsce pracy w bezpośredniej produkcji generuje ok. 5,5 miejsca pracy w otoczeniu, u podwykonawców czy dostawców usług. To da w sumie ok. 5-6 tysięcy nowych miejsc pracy, nie licząc zapotrzebowania w rozrastającym się zakładzie Umicore ani w innych firmach w regionie Nysy.

Tymczasem w ostatnim roku bezrobocie rejestrowe w powiecie nyskim oscyluje wokół 3 tysięcy osób, z których część nie nadaje się do żadnego zatrudnienia – informuje lokalny portal nto.pl.

– Opole i Nysa mają nieco wyższy poziom bezrobocia niż sąsiednie województwa, ale nie gwarantuje on dobrej dostępności do pracowników – mówił w audycji Piotr Porębski.

Jak zapewnił, jego firma chce przyciągać ludzi do pracy, oferując im dobre i bezpieczne warunki pracy, dobre zarządzanie, dobrą atmosferę w zespole, możliwość dobywania nowych kompetencji. Na razie Ionway zatrudnia 15 osób.

O inwestycji Ionway:

Blisko 1,7 mld euro (ponad 8 miliardów złotych) do końca 2030 roku zainwestują firmy Umicore i PowerCo w nowy zakład produkujący aktywne materiały katodowe (CAM) do akumulatorów pojazdów elektrycznych. Zakład produkcyjny ma działać na potrzeby partnera Umicore – spółki PowerCo. Obie firmy sformalizowały w tym celu współpracę, początkiem 2023 r., tworząc projekt i spółkę joint-venture o nazwie IONWAY. Fabryka zlokalizowana będzie w Nysie (woj. opolskie) na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Grupa Umicore jest obecna w Polsce od 2015 roku. Fabryka w Nysie będzie ich trzecią inwestycją w Polsce, a drugą w której produkowane będą katodowe materiały akumulatorowe na potrzeby europejskich klientów z branży motoryzacyjnej.

Prace budowlane powinny zakończyć się w 2025 roku, a produkcja powinna ruszyć w 2026 r. W fabryce do 2030 roku ma powstać około 900 bezpośrednich nowych miejsc pracy.

Jak mówią przedstawiciele firmy Umicore i PowerCo, Opolszczyzna i Nysa, gdzie od 2021 r. funkcjonuje drugi zakład Umicore w Polsce, to idealny teren do realizacji kolejnych celów biznesowych tych marek. Lokalizacja inwestycji ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia komunikacyjne z rynkami docelowymi.

Dzięki temu koszty logistyczne mogą być zredukowane, co ma szczególne znaczenie dla kompletności łańcucha dostaw, które są dla partnerstwa obu firm, w ramach projektu i nowo utworzonej spółki IONWAY, kluczowym elementem zamkniętego obiegu materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej. Bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych ulokowanych w pobliskim Opolu, a także w niedalekim Wrocławiu oraz Konurbacji górnośląskiej, zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.

Nowa inwestycja zapewni Umicore ciągłość zamówień, a spółce PowerCo stabilne dostawy aktywnego materiału katodowego. Tak zaplanowana współpraca będzie motorem wzrostu dla obu stron joint-venture.

Grupa Umicore jest obecna w Polsce od 2015 roku. Fabryka w Nysie będzie ich trzecią inwestycją w Polsce, a drugą, w której produkowane będą katodowe materiały akumulatorowe na potrzeby europejskich klientów z branży motoryzacyjnej.

Przypomnijmy, otwarty w 2022 roku zakład w Radzikowicach koło Nysy, w województwie opolskim składa się z kilkunastu budynków – w tym obiektów biurowych, laboratorium, magazynów oraz budynków produkcyjnych. Wartość powstałej infrastruktury szacuje się na około 660 mln euro. Przedsięwzięcie określane mianem gigafabryki oddano do użytku na terenie nyskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.