Bryła nowej pływalni przy ul. Taborowej nabiera ostatecznego kształtu. Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego, kontynuowane są roboty na elewacjach budynku. Zamontowano już także zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki.
– Pływalnia Grunwald, budowana w miejscu dawnej pływalni Olimpia, już w przyszłym roku zwiększy możliwości rekreacji i realizowania sportowych pasji przez mieszkańców tej części miasta. Dzięki materiałom zastosowanym na elewacjach, będzie to też ciekawy obiekt architektoniczny, wpisujący się w obszar parku Manitiusa – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Łączna powierzchnia elewacji budynku przekracza 2 tys. metrów kwadratowych. Zamontowane są już ich szklane elementy, razem z drzwiami i oknami, których na fasadach będzie najwięcej. Ich uzupełnieniem będą płyty włókno-cementowe oraz montowane obecnie kasetony ze stali corten. Z czasem pokryją się one szczelną, trwałą i dodatkowo - designerską powłoką ochronną.
– Corten pokryje niemal 800 metrów kwadratowych elewacji pływalni. To pierwsza z miejskich inwestycji, w której w takiej skali zostanie użyty ten ciekawy, odporny na warunki atmosferyczne i coraz bardziej popularny materiał. Do tej pory był on wykorzystywany do tworzenia elementów małej architektury. Donice z tego materiału można zobaczyć m.in. na placu Wolności – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Odporność tej stali na korozję jest zasługą pierwiastków stopowych - miedzi, chromu, niklu i fosforu. To dzięki nim na jej powierzchni wytwarza się gęsta, ochronna, praktycznie nieprzepuszczalna dla tlenu warstwa tlenkowa - patyna, nadająca elementom z tego materiału wyjątkowy wygląd. Początkowo warstwa patyny jest czerwono-brązowa, z czasem nabiera ciemniejszego odcienia. Ta stal nie wymaga konserwacji, jest przyjazna środowisku i w 100 proc. podlega recyklingowi.
Wykonawca pływalni prowadzi roboty nie tylko na zewnątrz budynku. W jego wnętrzu, w którym jest już niecka basenowa, trwają prace instalacyjne. Montowana jest wentylacja, ogrzewanie podłogowe, układana jest posadzka jastrychowa, wykonywane są roboty elektryczne i teletechniczne.
ZDJĘCIA:
W powstającym nowoczesnym obiekcie, który zastąpi zamknięty z powodu złego stanu technicznego i poddany rozbiórce budynek pływalni Olimpia, zaplanowano duży basen, z ośmioma torami, z którego będzie mogło korzystać jednocześnie nawet 96 osób. Mniejszy, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, będą tworzyć dwie niecki mieszczące w jednym czasie 30 korzystających.
Użytkownicy pływalni Grunwald będą mogli korzystać z przebieralni oraz natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji, fitness oraz zespołu saun. Zaplanowano również miejsce na małą kawiarnię. Nowoczesna pływalnia będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Swoje przestrzenie w budynku będzie miała administracja obiektu, instruktorzy, trenerzy i służby medyczne. Powstaną pomieszczenia magazynowe i gospodarcze, przeznaczone do obsługi infrastruktury technicznej.
Obok pływalni zamontowano już zbiornik retencyjny, który wpisuje się w założenia "Planu adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030", przewidującego zagospodarowanie wód opadowych w miejscu ich wystąpienia. W sąsiedztwie pływalni zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki i miejsca postojowe - w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Nasadzona zostanie nowa zieleń.
Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
Inwestorem jest Poznańskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. Sp. k.
WIZUALIZACJE:
Źródło: PIM