Budowa państwowego data center za ponad 1 mld zł nabiera tempa

Orzech

Proces projektu budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji, Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, znacząco przyspieszył. W ostatnich sześciu miesiącach podpisano umowę z biurem projektowym, inżynierem kontraktu oraz wykonawcą światłowodów.

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) będzie składać się z trzech, nowoczesnych centrów, które zapewnią bezpieczne przechowywanie danych polskiej administracji publicznej, niezależnie od światowych gigantów technologicznych.

– Budowa KCPD to nie tylko krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa danych, lecz także walka o cyfrową suwerenność Polski. Chcemy zapewnić, że polskie dane są przechowywane i zarządzane w sposób zgodny z naszymi interesami i wartościami. Projekt ten powstał z myślą o przyszłej rozbudowie. Ta inwestycja to nowa jakość w zarządzaniu danymi publicznymi – powiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

Kluczowa inwestycja dla stabilności systemów państwowych

Budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) jest inwestycją strategiczną, która znacząco wpłynie na stabilność i ciągłość działania kluczowych systemów państwowych, takich jak rejestry państwowe i chmura rządowa. Te systemy są podstawą świadczenia niezbędnych e-usług dla obywateli i administracji, zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach kryzysowych.

Nowa infrastruktura będzie służyć jednostkom administracji rządowej, szczególnie tym podlegającym i nadzorowanym przez ministra cyfryzacji, a także jednostkom samorządowym i ich związkowym oraz samorządowym osobom prawnym.

Projekt realizowany jest wspólnie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki.

– KCPD jest największym tego typu projektem w regionie. Tworzymy ośrodki, które są nie tylko efektywne, lecz także przyjazne dla środowiska. Planujemy korzystać z odnawialnych źródeł energii, co wpisuje się w naszą strategię odpowiedzialnego rozwoju. Współpraca z lokalnymi instytucjami i dostosowanie się do wymogów środowiskowych są kluczowe dla sukcesu tego przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że KCPD będzie niezwykle ważnym elementem cyfrowej transformacji Polski – powiedział dyrektor NASK Radosław Nielek.

Wybór doświadczonych partnerów

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy podpisano umowy z biurem projektowym, inżynierem kontraktu oraz wykonawcą światłowodów.

Konsorcjum AODC Sp. z o.o. oraz Linar Projekt zdobyło zaufanie jako biuro projektowe, a nadzór nad budową Kompleksów Przetwarzania Danych prowadzony będzie przez AYESA POLSKA Sp. z o.o. Wykonawca światłowodów, Fibrenet Group sp. z o.o., jest w trakcie prac nad projektami oraz uzyskuje niezbędne zezwolenia.

Współpraca z lokalnymi instytucjami

Wszystkie działania są podejmowane w ścisłej współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, co jest niezbędne dla uzyskania kluczowych decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych.

Uzyskanie pozwoleń na budowę planowane jest na IV kwartał 2024 roku, a podpisanie umowy z generalnym wykonawcą na początek 2025 roku.

Wartość dofinasowania projektu w ramach KPO (komponentu „Cyberbezpieczeństwo –CyberPL, infrastruktura przetwarzania danych oraz optymalizacja infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”) wynosi 829 milionów 151 tysięcy 500 złotych netto, a całkowita wartość inwestycji to pond miliard zł.

Strategiczna inwestycja

Budowa KCPD jest inwestycją strategiczną, która istotnie wpłynie na zapewnienie ciągłości działania systemów o krytycznym znaczeniu dla Państwa, np. działanie rejestrów państwowych i chmury rządowej, które stanowią bazę do świadczenia e-usług niezbędnych dla stabilnego funkcjonowania społeczeństwa i administracji państwowej w życiu codziennym i w sytuacjach kryzysowych.

– Administracja publiczna musi zapewnić dostęp do swoich usług, gwarantując maksimum bezpieczeństwa oraz integralność danych. Musimy być pewni, że mamy ciągłość świadczenia usług publicznych, także w sytuacji przerw w dostawach energii elektrycznej czy prób zakłócenia działania infrastruktury telekomunikacyjnej – podkreśla minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Odbiorcami powstałej infrastruktury będą więc jednostki administracji rządowej, w tym w szczególności jednostki podległe i nadzorowane przez ministra właściwego ds. cyfryzacji, a także jednostki samorządu terytorialnego i ich związków oraz samorządowych osób prawnych tworzonych na podstawie odrębnych ustaw, będący użytkownikami infrastruktury wybudowanej w ramach realizacji.

Realizacja inwestycji wspierana będzie przez ustawę z 7 lipca 2023 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, która pozwala na sprawne i terminowe realizowanie postepowań zakupowych oraz optymalizuje wydawanie decyzji administracyjnych związanych z realizacją KCPD.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji