Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało informator dla właścicieli i dzierżawców nieruchomości będących w pasie przygranicznym na północnym wschodzie Polski – „Zasady pozyskiwania nieruchomości w programie Tarcza Wschód”.
Celem publikacji jest transparentne wyjaśnienie zasad pozyskiwania gruntów pod największy od II wojny światowej program rozbudowy infrastruktury obronnej RP.
Nieruchomości na potrzeby programu Tarcza Wschód będą pozyskiwane z czterech głównych źródeł:
1 . w pierwszej kolejności nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (KOWR);
2. następnie nieruchomości będące w zarządzie Lasów Państwowych;
3. w dalszej kolejności nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego. Przede wszystkim w oparciu o potencjał tych nieruchomości zakłada się budowę miejsc składowania;
4. finalnie nieruchomości prywatne możliwe do pozyskania. (w uzasadnionych przypadkach, za zgodą właściciela bez stosowania procedur wywłaszczeniowych).
Ewentualne pozyskiwanie gruntów od właścicieli prywatnych będzie się odbywać na zasadzie dobrowolnej sprzedaży i negocjacji cen, z wykorzystaniem niezależnie opracowanego operatu szacunkowego.
Do tej pory większość pozyskanych działek pochodziła z zasobów Lasów Państwowych i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Dotychczas zanotowano jednostkowe przypadki pozyskania nieruchomości od osób prywatnych – zawsze na mocy umowy i za obopólną zgodą. Ministerstwo informuje również, że nie prowadzi i nie planuje żadnej akcji masowego skupu nieruchomości, a nabywane będą wyłącznie działki niezbędne z punktu widzenia efektywności obronnej projektu.
Informator wyjaśnia m.in.:
- jak wygląda proces typowania działek i ich nabywania,
- jakie są prawa i obowiązki właścicieli oraz dzierżawców gruntów,
- jakie są zasady współpracy z KOWR i Lasami Państwowymi,
- jakie będą kryteria wyboru nieruchomości i etapy ich pozyskiwania,
- w jaki sposób MON minimalizuje wpływ inwestycji na środowisko naturalne.
Publikacja dostępna jest na stronie internetowej programu: