Siedem lokalizacji, 10,5 tysiąca pracowników, posługujących się na co dzień blisko 30 językami w pracy z klientami z niemal całego świata. Od 1996 roku, kiedy został otwarty pierwszy oddział Capgemini w Warszawie, firma urosła na tyle, by stać się jednym z największych inwestorów sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce.
Przy obecnym zatrudnieniu na poziomie 10,5 tys. osób, Capgemini zdobyło i utrzymuje pozycję największego inwestora w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce.
– Capgemini funkcjonuje w Polsce od 1996 roku, jednak znaczny wzrost naszej organizacji nastąpił w roku 2004, kiedy rozszerzyliśmy działalność jednocześnie w kilku największych miastach w kraju – Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu (klasyfikowanych przez ABSL jako miasta pierwszego i drugiego poziomu pod względem wielkości zatrudnienia i dojrzałości sektora). Tym samym jako Capgemini zaliczamy się do grona pionierów, którzy zbudowali fundament sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, torując drogę dla kolejnych inwestycji – mówi Ewa Gołębiewska-Krzyżan, Przewodnicząca Zarządu, Wiceprezes, HR Dyrektor Capgemini Polska.
Plany rozwoju spółki
W najbliższych latach Capgemini planuje jeszcze większą ekspansję dostarczając klientom nowe rozwiązania i specjalizacje. Otwierana jest właśnie nowa linia biznesowa Capgemini Engineering w Katowicach. Również obecne oddziały będą rozrastać się dynamicznie – łącznie w Krakowie i Katowicach firma planuje zatrudnić 600 osób na przestrzeni najbliższych sześciu miesięcy. W oddziale w Poznaniu, który w tym roku obchodził swoje pięciolecie, Capgemini chce podwoić zatrudnienie w ciągu kolejnych pięciu lat. Z kolei w Lublinie, gdzie obecnie zatrudnionych jest 100 osób, planowane jest podwojenie zespołu w nadchodzących miesiącach, a docelowo zwiększenie go do 400 ekspertów. Podobne plany firma ma w stosunku do Warszawy, Wrocławia czy Opola.
– Branża usług dla biznesu rośnie dynamicznie, a my jesteśmy jednym z jej liderów. Analizujemy na bieżąco trendy i potrzeby ryku, wytyczając nowe kierunki działania. Niezwykle istotne dla nas jest także to, że klienci dostrzegają wysoką jakość usług w zakresie obsługi procesów biznesowych i rozwiązań technologicznych, a na bazie zaufania, zbudowanego dzięki efektywnej współpracy, poszerzają zakres wspólnych działań o kolejne obszary, wymagające ekspertyzy i specjalistycznej wiedzy. Jesteśmy dumni, że przez ostatnie 25 lat mieliśmy szansę stać się tak znaczącą częścią polskiego rynku. Głęboko wierzymy w to, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej nietuzinkowych projektów i klientów, a wspólnie z nimi oraz naszymi pracownikami będziemy w stanie kreować nowe rozwiązania i lepszą przyszłość, wdrażając nowe narzędzia i technologie, nie zapominając jednocześnie o poszanowaniu środowiska i zasad zrównoważonego rozwoju – informuje Ewa Gołębiewska-Krzyżan, Przewodnicząca Zarządu, Wiceprezes, HR Dyrektor Capgemini Polska.
Capgemini generuje ponad 19 tys. miejsc pracy
Zatrudnienie w centrach Capgemini od 2004 do 2021 roku wzrosło ponad trzydziestokrotnie. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) zatrudnienia w Capgemini od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku do dziś, wynosi aż 22,3 proc. Wpływ sektora nowoczesnych usług biznesowych opartych na wiedzy (KIBS) na rynek pracy w Polsce jest jednak zdecydowanie większy, niż wynikałoby to tylko z analizy zatrudnienia. Należy wziąć pod uwagę pośrednie oraz indukowane efekty mnożnikowe, czyli miejsca pracy, które powstały w wyniku rozwoju biznesu Capgemini w Polsce także poza samą organizacją (dla przykładu w biurach, w których firma ma swoje siedziby). Korzystając z mnożnika opracowanego przez EY (wynoszącego 1,8) można oszacować liczbę miejsc pracy generowanych przez centra Capgemini w Polsce aż na 19,2 tys.
– Capgemini to organizacja, która w ciągu ostatnich 25 lat stała się największym pracodawcą w sektorze BSS w Polsce. Firma w pełni wykorzystuje potencjał inwestycyjny, jaki ma do zaoferowania nasz kraj. Wśród zatrudnionych w Polsce pracowników można znaleźć wielu ekspertów pełniących role kluczowe z punktu widzenia globalnego rozwoju firmy. Ich udział w przebudowie działów personalnych i finansowych organizacji działających na światową skalę jest nieoceniony i dowodzi, że Polska ze swoją pulą talentów, składającą się zarówno z ekspertów wyższego szczebla, jak i początkujących specjalistów, może konkurować z innymi lokalizacjami w Europie. Rola, jaką Capgemini odgrywa w rozwoju naszego rynku pracy, sektora i potencjału inwestycyjnego, jest nie do przecenienia – komentuje Paweł Panczyj, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Biznesu ABSL.
Źródło: Capgemini