Chiński inwestor kupił dużą nieukończoną fabrykę materiałów katodowych w Koninie. Jakie ma plany?

Orzech

Kolejna chińska inwestycja w Polsce. Tym razem w województwie wielkopolskim. Spółka Ningbo Ronbay New Energy Technology odkupiła od brytyjskiej firmy Johnson Matthey budowaną w Koninie fabrykę materiałów katodowych.

Przypomnijmy, Johnson Matthey budowę fabryki w Koninie rozpoczął w 2020 r. Zgodnie z zapowiedziami w zakładzie produkowane miało być eLNO, czyli nowoczesny składnik dla wytwarzania baterii do pojazdów elektrycznych. Jednak w listopadzie 2021 roku inwestor podjął decyzję o zawieszeniu budowy fabryki. Pojawiły się też informacje o planach jej sprzedaży.

Wiosną 2022 r. brytyjski koncern poinformował o sprzedaży całego działu zajmującego się bateriami elektrycznymi. Większość aktywów nabyła EV Metals Group. Fabryka w Koninie nie weszła w skład tej transakcji. Zakład został kupiony niedawno przez Ningbo Ronbay New Energy Technology.

Przejęcie fabryki w Koninie to istotny krok w dalszej ekspansji chińskiej firmy na rynku europejskim, gdzie zapotrzebowanie na pojazdy elektryczne stale rośnie. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend globalny, który dąży do transformacji energetycznej i odejścia od paliw kopalnych na rzecz technologii przyjaznych środowisku. Produkcja baterii do aut elektrycznych jest kluczowym elementem tego procesu.

– Na ten szczęśliwy finał pracowaliśmy od kilkunastu miesięcy – tak prezydent Konina, Piotr Korytkowski odnosi się do informacji o sprzedaży brytyjskiej fabryki Johnson Matthey.

– Dla nas, dla miasta, to bardzo dobra informacja. Oznacza bowiem przede wszystkim nowe miejsca pracy dla mieszkańców, a dla samorządu dochód z podatków – podkreśla prezydent.

Jakie plany ma nowy właściciel?

Przede wszystkim Ningbo Ronbay New Energy Technology zamierza dokończyć budowę fabryki w Koninie. Chińska spółka przewiduje w swoim raporcie, że pierwsza faza budowy gotowa będzie do końca 2025 r. W fabryce produkowane będą materiały katodowe wykorzystywane m.in. w bateriach aut elektrycznych. Roczna produkcja ma osiągnąć 20 tys. ton.

– Fabryka dysponuje dużym terenem, kompletnymi budynkami, laboratoriami oraz infrastrukturą pomocniczą, a także posiada wszystkie wymagane pozwolenia środowiskowe, co znacznie przyspieszy realizację projektu. Dodatkowo, fabryka jest wyposażona w rozbudowane instalacje elektryczne i połączenia z siecią energetyczną, a w okolicy istnieje możliwość budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych, co pozwoli na osiągnięcie 100% zaopatrzenia w zieloną energię – poinformowali Chińczycy w raporcie półrocznym firmy Ningbo Ronbay New Energy Technology.

Trwa rekrutacja

Spółka rozpoczęła rekrutację pracowników do fabryki w Koninie. Chińczycy szukają specjalistów, którzy będą wspierać realizację projektu i rozwój produkcji. Obecnie poszukiwani są m.in. specjaliści do zarządzania finansami oraz menedżerowie zakładu.

Nowy właściciel na razie nie ujawnia ile osób planuje zatrudnić w Koninie. Przypomnijmy brytyjski koncern Johnson Matthey deklarował zatrudnienie planowane ok. 200 osób, a nakłady inwestycyjne szacowane były na ponad miliard złotych.

O inwestorze:

Firma Ningbo Ronbay New Energy Technology założona została w 2014 r. w Chinach przez Bai Houshana. Pięć lat później zadebiutowała na giełdzie w Szanghaju. Specjalizuje się w badaniach, rozwoju i produkcji materiałów katodowych. Spółka działa w Chinach oraz na rynkach międzynarodowych, m.in. w Korei Południowej, Europie i USA.

Tak miała wyglądać fabryka w Koninie: