Co dalej z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce?

Orzech

Umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel z września 2023 r., wygasła z końcem marca. Co dalej z realizacją tej wielkiej inwestycji?

– Brak umowy pomostowej nic nie zmienia w naszej współpracy. Ta jest kontynuowana, ponieważ realizujemy zlecone już prace, ale bez możliwości zlecania nowych – poinformował 1 kwietnia pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.

Podpisanie tzw. umowy pomostowej EDA (Engineering Development Agreement) między inwestorem a wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej wymaga uzyskania zgód korporacyjnych, co według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Wojciecha Wrochny, potrwa od 10 do 12 dni.

Jak podkreślił, do podpisania umowy EDA niezbędne są zgody wszystkich stron, w tym spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz członków konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Dodał również, że treść umowy jest już przygotowana.

1 kwietnia spółka PEJ poinformowała, że warunki umowy z konsorcjum Westinghouse-Bechtel zostały ostatecznie uzgodnione. Umowa ta określa zasady współpracy na najbliższe miesiące między PEJ a wykonawcami, po wygaśnięciu kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract).

PEJ podkreśliła, że podpisanie umowy EDA zapewni realizację zaplanowanych prac projektowych zgodnie z harmonogramem. Zakres prac obejmuje m.in. uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń, a także kontynuację pogłębionych badań geologicznych na terenie inwestycji.

Polskie Elektrownie Jądrowe, w całości należące do państwa, są inwestorem i przyszłym operatorem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która powstanie w technologii AP1000 Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Pierwsza elektrownia jądrowa na Pomorzu jest przed umową na budowę oraz zgodą Komisji Europejskiej na model finansowania przedstawiony przez Polskę.

Zgodnie z harmonogramem pierwszy beton jądrowy pod reaktor zostanie wylany w 2028 roku, a komercyjna eksploatacja pierwszego bloku rozpocznie się w 2036 roku.