Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała zagregowane dane dotyczące warszawskiego rynku najmu powierzchni biurowych w II kwartale 2025 roku. Źródłem danych są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (Avison Young, Axi Immo, BNP Paribas Real Estate Poland, CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills), a informacje dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych projektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.
• Na koniec czerwca 2025 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły 6 329 000 metrów kwadratowych
• W II kwartale 2025 roku na rynek dostarczono 79 600 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w ramach dwóch projektów – The Bridge oraz Office House. Obie inwestycje były zlokalizowane w centralnej części miasta, w rejonie ronda Daszyńskiego
PUSTOSTANY
Na koniec II kwartału 2025 roku w Warszawie wskaźnik pustostanów osiągnął wartość 10,8% (wzrost o 0,3 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz spadek o 0,1 pp. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2024 roku).
Dostępność powierzchni biurowej wynosiła 682 700 mkw. W strefach centralnych współczynnik pustostanów kształtował się na poziomie 7,8%, natomiast poza centrum osiągnął wartość 13,3%.
POPYT
W II kwartale 2025 roku popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe wyniósł prawie 155 000 mkw. Jest to poziom zbliżony do wyniku z I kwartału 2025, natomiast w ujęciu rocznym niższy o około 13%. Największym zainteresowaniem najemców w badanym okresie cieszyły się strefy Centrum oraz Służewiec.
W okresie od początku kwietnia do końca czerwca 2025 roku najwyższy udział w strukturze popytu przypadł renegocjacjom – 59%, głównie za sprawą dwóch umów o łącznej powierzchni 41 000 m kw. Nowe umowy stanowiły 35% aktywności, a ekspansje 6%.
O Stowarzyszeniu PINK:
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych zrzesza przedstawicieli wszystkich sektorów i usług rynku nieruchomości komercyjnych w jednej organizacji, umożliwiając im wywieranie realnego wpływu na otaczające środowisko gospodarcze, polityczne i społeczne.
Stowarzyszenie PINK jest zarówno ich reprezentantem, jak i platformą wymiany doświadczeń, wiedzy i współpracy. Współpracując z innymi organizacjami, promuje dobre praktyki na rynku nieruchomości komercyjnych.
Do Stowarzyszenia należą: deweloperzy, inwestorzy, tzw. asset menedżerowie zarządzający aktywami i zarządcy nieruchomości, firmy projektowe i konsultanci budowlani, doradcy rynku nieruchomości oraz firmy doradztwa prawnego, podatkowego oraz usług finansowych.