Co słychać na rynku magazynowym w Bydgoszczy i Toruniu?

Orzech

Rynek Bydgoszcz – Toruń pozostaje konkurencyjny kosztowo, stawki bazowe w 2025 r. utrzymały się na poziomie około 3,50 – 5,30 euro / mkw. / miesiąc. To poziom wyraźnie niższy niż w największych hubach logistycznych w Polsce, co stanowi istotny argument dla najemców szukających oszczędności operacyjnych – informuje Avison Young.

Rynek w liczbach:

950 tys. mkw. istniejącej powierzchni

50 tys. mkw. w budowie

3,50 – 5,30 – czynsz euro / mkw./ miesiąc

Strategiczna lokalizacja

Rynek najlepiej sprawdza się dla firm z sektora logistyki (3PL), lekkiej produkcji oraz e-commerce, które nie potrzebują największych wolumenów powierzchni, ale cenią efektywność kosztową i centralne położenie w północnej Polsce. Region dobrze obsługuje dystrybucję zarówno na Pomorze, jak i do centralnej części kraju, co czyni go atrakcyjnym dla operatorów regionalnych.

Rynek szyty na miarę

Rynek Bydgoszcz – Toruń charakteryzuje się dużym udziałem inwestycji typu build-to-suit (BTS). Wynika to z ograniczonej aktywności deweloperskiej w segmencie spekulacyjnym oraz stosunkowo niewielkiej skali rynku. Deweloperzy częściej realizują projekty dopasowane do konkretnych najemców, szczególnie w sektorze produkcyjnym i logistycznym, co pozwala firmom uzyskać powierzchnię idealnie dopasowaną do procesów operacyjnych.

– Inwestycje przemysłowe koncentrują się przede wszystkim wokół największych miast regionu, takich jak Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz i Włocławek. Region korzysta z doskonałej dostępności komunikacyjnej zarówno do rynków zachodnich, jak i północnych. Rynek magazynowy Bydgoszcz – Toruń w 2025 roku pozostał stabilny i kosztowo konkurencyjny, rozwijając się głównie w oparciu o projekty build-to-suit (BTS) oraz umiarkowany, lecz konsekwentny popyt najemców. Region oferuje nowoczesne parki logistyczne zapewniające optymalne warunki magazynowania – podsumowuje Katarzyna Burlińska, Senior Consultant, Industrial Agency, Avison Young.