W ostatnich tygodniach, miesiącach słyszymy o coraz częstszych masowych zwolnieniach w Polsce. Dotyczą one nie tylko polskich, ale i dużych, zagranicznych firm, które albo redukują ilość pracowników w Polsce lub wręcz zamykają całe fabryki, przenosząc produkcję do innych krajów. Jak wskazują analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dane nie potwierdzają medialnych doniesień o rzekomej bardzo dużej skali masowych zwolnień w naszym kraju.
– Odbicie gospodarcze stopniowo przekłada się na decyzje dot. prowadzenia działalności. Liczba nowych przedsiębiorstw rośnie. Z kolei skala upadłości i zamykania działalności jest mniejsza niż w ubiegłym roku. W kolejnych miesiącach spodziewamy się utrzymania tej tendencji – oceniają analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Dane z rejestru REGON wskazują, że w kwietniu zarejestrowano ok. 34 tys. podmiotów gospodarczych. Od początku roku liczba nowych działalności była o 2,5% większa niż w 2023 r. Rośnie głównie liczba bardziej rozbudowanych podmiotów, które funkcjonują w formie spółki (średnio od początku roku wzrost o 10,1% r/r). Równocześnie powstaje mniej jednoosobowych działalności gospodarczych (-2,7% r/r).
Drugi miesiąc z rzędu spada liczba zawieszonych działalności gospodarczych z 754,9 do 750,9 tys. (tj. o 0,5%). Spadek ten jest charakterystyczny dla drugiego kwartału – działalność wznawiają firmy wykonujące prace sezonowe. Niemniej skala zmian wyróżnia się pozytywnie na tle ubiegłych lat – jest ok. dwukrotnie wyższa niż średnio w kwietniu w latach 2021-2023. Komunikat GUS wskazuje na dobre wyniki firm budowalnych i handlowych. Dodatkowo istotnie przyrastała liczba firm świadczących usługi techniczne i profesjonalne.
Liczba podmiotów zamykających działalność pozostaje umiarkowana – w kwietniu z rejestru wyrejestrowało się 19,4 tys. przedsiębiorstw. Od początku 2024 r. działalność zamknęło o 4,8% mniej podmiotów niż w analogicznym okresie 2023 r. Także liczba firm zgłaszających upadłość pozostaje stabilna. W I kw. 2024 r. taką decyzję podjęło 100 przedsiębiorstw – to wynik zbliżony do poprzedniego kwartału i o 18% niższy niż rok wcześniej. Wciąż obserwujemy większą liczbę zamykanych działalności budowlanych oraz małych podmiotów usługowych i handlowych. Ta tendencja może utrzymać się w kolejnych miesiącach.
Skąd pochodzą dane?
Dane z rejestru REGON wskazują, że w kwietniu zarejestrowano ok. 34 tys. podmiotów gospodarczych. Równocześnie spada liczba zawieszonych działalności gospodarczych z 754,9 do 750,9 tys. (tj. o 0,5%). Skala wznawiania działalności w minionym miesiącu wyróżnia się pozytywnie na tle ubiegłych lat – jest ok. dwukrotnie wyższa niż średnio w kwietniu w latach 2021-2023.
Wśród nowych działalności rośnie głównie liczba bardziej rozbudowanych podmiotach, które funkcjonują w formie spółki – średnio od początku roku wzrosły o 10,1% r/r. W tym czasie powstało natomiast mniej działalności osób fizycznych niż rok wcześniej (-2,7% r/r). Niemniej liczba podmiotów zamykających działalność pozostaje umiarkowana – w kwietniu z rejestru wyrejestrowało się 19,4 tys. przedsiębiorstw.
Liczba firm zgłaszających upadłość pozostaje stabilna. W I kw. 2024 r. taką decyzję podjęło 100 przedsiębiorstw – to wynik zbliżony do poprzedniego kwartału i o 18% niższy niż rok wcześniej. Wciąż obserwujemy większą liczbę zamykanych działalności budowlanych oraz małych podmiotów usługowych. Ta tendencja może utrzymać się w kolejnych miesiącach.
O Polskim Instytucie Ekonomicznym:
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.