źródło: Danfoss

Do końca 2021 roku Danfoss zatrudni w Grodzisku Mazowieckim 400 nowych pracowników

Orzech
W październiku ubiegłego roku Danfoss poinformował o rozpoczęciu budowy nowej fabryki w Grodzisku Mazowieckim. W dniu 25 maja 2021 r., po 7 miesiącach zakończyła się jej rozbudowa.

Uruchomienie nowej hali produkcyjnej to projekt wymagający bardzo dobrego planowania, zwłaszcza w tak trudnych czasach. Przeniesienie poszczególnych linii produkcyjnych z Danii do Polski wymagało od osób zaangażowanych w realizację projektu częstych wyjazdów. Niektórzy z pracowników zdecydowali się wyjechać do Danii na dłużej niż rok. Inni systematycznie wyjeżdżają w regularnych odstępach czasu dzieląc swoje życie pomiędzy oba kraje po to, aby jak najlepiej poznać technologię, maszyny i skoordynować cały proces przeniesienia poszczególnych linii produkcyjnych – mówi Jarosław Strzelczyk, Head of Manufacturing Transition i dodaje – A wszystko przy zachowaniu jak najwyższych standardów bezpieczeństwa. W ciągu ostatniego roku firma przeprowadziła setki testów Covid-19 – każdorazowy wjazd do Danii to 4 takie testy dla każdego podróżującego pracownika.
Nad przeniesieniem produkcji do nowej fabryki Danfoss w Grodzisku Mazowieckim czuwa 16 zespołów projektowych – 12 odpowiedzialnych w sumie za 45 linii produkcyjnych i 4 dodatkowe, zajmujące się przeniesieniem magazynu, laboratorium i funkcji utrzymania ruchu. Na sprawne i skuteczne działania miała wpływ również konstrukcja zespołów projektowych w skład, których wchodzą zarówno wieloletni doświadczeni pracownicy Danfoss, jak i osoby nowozatrudnione, przynoszące do firmy świeże spojrzenie. 
Wciąż trwa dalsza rekrutacja pracowników do nowej hali, gdzie zatrudnionych zostanie 330 nowych osób. To nie jedyne trwające procesy rekrutacyjne. Do końca roku w kampusie w Grodzisku Mazowieckim zatrudnienie znajdzie w sumie 400 nowych pracowników.
W dniach 25-28 maja 2021 r. w nowej grodziskiej fabryce uruchomione zostaną 3 linie, na których produkowane będą:
  • zawory bezpieczeństwa chroniące przed niekontrolowanych wzrostem ciśnienia mające zastosowanie w przemysłowych instalacjach chłodniczych,
  • elektryczne zawory regulacyjne CCMT służące do regulacji ciśnienia w transkrytycznych układach chłodniczych z CO2,
  • cewki do sterowania zamykaniem i otwieraniem zaworów różnego typu.
Pierwszym etapem po uruchomieniu wszystkich trzech linii będzie produkcja pilotażowa mająca na celu weryfikację jakości produktu i całego procesu. Po akceptacji wyników przeprowadzonych tekstów produkcja będzie kontynuowana w sposób ciągły. Kolejne linie produkcyjne będą systematycznie przenoszone do Grodziska, a cały proces relokacji potrwa do końca bieżącego roku. W sumie otworzonych zostanie 45 linii produkcyjnych, magazyn i laboratorium.

Równolegle powstaje biurowa część budynku – pierwszy moduł jest gotowy. Do końca czerwca oddany do użytku zostanie drugi moduł biurowy i budynek laboratorium, a następnie do końca listopada budynek magazynu i dodatkowe 1000 mkw. powierzchni produkcji.

W Polsce ulokowanych zostało sześć zakładów produkcyjnych koncernu Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim, Tuchomiu, Koleczkowie i Żelazkowie, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Łączne zatrudnienie w polskich filiach Danfoss znalazło do tej pory ponad 1700 osób.

Źródło: Danfoss