Dobiega końca realizacja gigantycznej inwestycji Hermes Fulfilment w woj. lubuskim. Powstanie 1900 miejsc pracy!

Orzech

Kolejna wielka inwestycja w województwie lubuskim, w pobliżu granicy polsko-niemieckiej. Panattoni kończy realizację gigantycznego projektu dla Hermes Fulfilment – centrum dystrybucyjne w gminie Iłowa pod Zieloną Górą ma powierzchnię 150 tys. mkw., a koszt inwestycji to 300 mln euro. Najemca to spółka logistyczna należąca do Otto Group, która prowadzi handel detaliczny w ponad 30 krajach.

Obiekt o powierzchni 150 tys. mkw., będzie jednym z największych hubów grupy Hermes w Europie, a zatrudnienie znajdzie tu około 1900 osób. Kompleks zostanie oddany do użytku na przełomie III i IV kwartału tego roku. Wartość inwestycji osiągnie 300 mln euro. Hermes Fulfilment działa we współpracy z Panattoni, głównym deweloperem i managerem projektu.

Nowy hub logistyczny firmy Hermes Fulfilment, zlokalizowany w gminie Iłowa w powiecie żagańskim będzie pierwszym tego typu obiektem w Polsce wybudowanym dla grupy Hermes i drugim co do wielkości centrum Hermes Fulfilment w Europie.

Centrum logistyczne w Iłowej będzie odpowiedzialne za operacje kompletacji zamówień dla firm e-commerce Grupy OTTO oraz usługi o wartości dodanej (VAS). Wśród obsługiwanych zamówień dominować będzie odzież, tekstylia, biżuteria, zabawki i drobny sprzęt AGD. Kompleks składał się będzie z ośmiu hal z najnowocześniejszym wyposażeniem.

Grupa OTTO działa w sektorze handlu detalicznego od ponad 70 lat i jest dziś obecna w ponad 30 krajach. Jej logistyczną częścią jest grupa Hermes, w tym Hermes Fulfilment.

– Wybraliśmy gminę Iłowa ze względu na jej atuty lokalizacyjne i stan infrastruktury. Jednak taka inwestycja może powstać tylko z otwartością i we współpracy z władzami samorządowymi – powiedziała Julia Hanebuth, Dyrektor Zarządzająca Hermes Fulfilment na Europę Środową i Wschodnią.

Na dwóch poziomach o łącznej powierzchni użytkowej 150 tys. mkw. powstaną miejsca pracy dla 1900 osób. Niemal 60 procent z nich będą stanowić kobiety. Dzięki zoptymalizowanemu systemowi funkcjonowania będzie możliwe wyekspediowanie niemal 80 mln artykułów rocznie. Panattoni planuje oddanie obiektu do użytku na przełomie III i IV kwartału 2023 roku.

– Pierwsze centrum logistyczne Hermesa w Iłowej to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. Stawiamy w nim na połączenie technologii z umiejętnościami ludzkimi. Dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji praca będzie bardziej elastyczna, komfortowa i bezpieczna niż w podobnych obiektach. Jak wynika z naszych badań to znaczące atuty dla pracowników branży logistyczno-magazynowej – dodała Julia Hanebuth.

– Niemcy, według prognoz, staną się największym rynkiem e-commerce w Europie już w 2025 roku, generując 19 proc. europejskiego przychodu w tym segmencie. Potężna i nieustannie rozwijająca się branża sprzedaży internetowej napędza zapotrzebowanie na wielkopowierzchniowe centra fulfilmentowe, dla których idealnym hubem okazuje się zachodnia część Polski. Bliskość granicy umożliwia obsługę większości rynków w tej części kontynentu, która odpowiada za lwią część transakcji online oraz przychodów sektora – mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, Managing Director z Panattoni i dodaje: – W regionie zachodniej granicy Polski pobudzamy rozwój wielu rynków, budując m.in. w Szczecinie, Zielonej Górze, Gorzowie, Świebodzinie, Bolesławcu, Głogowie, czy w Żarach. Dostarczyliśmy tu już ponad milion mkw. powierzchni, a znajomość rynku, zaufanie klientów – jak Grupa Otto i Hermes Fulfilment – i zainteresowanie regionem napędzają kolejne inwestycje.

Inwestycja Hermes Fulfilment przejdzie certyfikację metodą środowiskową DGNB na poziomie Gold. Jej lokalizacja zapewnia doskonałe połączenia z główną autostradą z Polski do Niemiec, a także dobry dostęp do pracowników w regionie.

Iłowa jest gminą położoną w południowej części województwa lubuskiego, w powiecie żagańskim. Jej silną stroną jest lokalizacja w obszarze przygranicznym i dogodna komunikacja drogowa z rynkiem Unii Europejskiej.

– Inwestycja Hermes zbiega się z debatą na temat strategii rozwoju gminy. Cieszymy się, że nasze prognozy dotyczące wyznaczonych kierunków rozwoju są zbieżne z potrzebami międzynarodowego biznesu logistycznego. To uznanie dla samorządu, ale i poważne wyzwanie. Kolejnym krokiem naszej Gminy będzie rozbudowa niezbędnej infrastruktury i stworzenie warunków dla budownictwa mieszkaniowego. Jestem przekonany, że dzięki nowym inwestorom i sprawnemu zarządzaniu uda nam się osiągnąć wspólne cele – powiedział Paweł Lichtański, Burmistrz Iłowej.