Duże wsparcie dla warszawskich zabytków

Wojciech.Jenda

Ważne warszawskie zabytki zostaną uratowane. Ogłosili to premier Mateusz Morawiecki i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesor Piotr Gliński.

To część wielkiego programu finansowania odbudowy czołowych polskich zabytków. Remonty i konserwacje wkrótce rozpoczną się również w trzech obiektach na terenie stolicy. W podziemnej grocie Elizeum w Parku Na Książęcym trzy i pół miliona złotych przekazano na pierwszy etap niezbędnych prac remontowych, budowlano-konstrukcyjnych i zabezpieczających oraz hydroizolację. Taką samą kwotę zaplanowano na remont i konserwację zabytkowej oficyny Edmunda Burkego przy ul. Kawęczyńskiej 26.

1 495 480,00 zł zostanie przeznaczone natomiast na wykonanie prac zabezpieczających i porządkowych na obiektach fortecznych w Forcie Bema. Wsparciem objęto również kilkadziesiąt innych zabytków z województwa mazowieckiego. Środki rozdysponowane zostaną z II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na ponad 3200 inwestycji przeznaczono blisko 1,8 mld zł. To specjalny fundusz, z którego mogą korzystać jednostki samorządu terytorialnego. Pieniądze z programu przeznaczane będą na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Wszystko po to, by zabytki mogły odzyskać dawny blask.

Tzw. oficyna Burkego, wzniesiona została około 1900 roku. Jest to jedyny na Szmulowiźnie, a jeden z dwóch zachowanych w rejonie Pragi-Północ drewnianych obiektów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku. jest świadectwem dawnego charakteru dzielnicy i zachodzących w tym okresie dynamicznych zmian w obrębie krajobrazu architektonicznego prawobrzeżnej Warszawy.

Elizeum zostało wybudowane w latach 1776-1778 według projektu wybitnego architekta Szymona Bogumiła Zuga, jako podziemny salon księcia Kazimierza Poniatowskiego w parku Na Książęcym przy ul. Książęcej 2. Jest unikatowym obiektem zabytkowym w skali europejskiej. Fort Bema powstał pod koniec XIX wieku był częścią fortów Twierdzy Warszawa.

Źródło: mwkz.pl