Francuska firma Vetoquinol inwestuje w Gorzowie Wielkopolskim

Orzech

Kolejna inwestycja dużej, francuskiej firmy w Polsce. Vetoquinol, jeden z czołowych światowych producentów leków weterynaryjnych i nutraceutyków dla zwierząt zdecydował, że produkcja najnowszych, płynnych preparatów przeciwpasożytniczych będzie odbywała się w Polsce. W planach jest także rewolucja w obszarze logistyki. Dzięki niej, lecznice weterynaryjne i sklepy zoologiczne, będą miały możliwość szybkiego i wygodnego składania zamówień, przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, a dostawy będą częstsze i szybsze.

Zapotrzebowanie na leki weterynaryjne w Polsce nieustannie rośnie. W ciągu ostatnich czterech lat rynek ten wzrósł o 47 proc., a w przypadku zwierząt towarzyszących, które są dla koncernu Vetoquinol priorytetowe, o 61 proc.

Na dynamiczny rozwój sektora wpływ mają zmieniające się potrzeby społeczeństwa, w tym większa dbałość o zdrowie i komfort zwierząt domowych. W ślad za tym rośnie liczba lecznic weterynaryjnych – w Polsce jest ich obecnie ponad 7 tysięcy.

Polska wytwórnia z produkcją na cały świat

Odpowiadając na rosnące potrzeby rynku oraz oczekiwania właścicieli zwierząt i hodowców, Vetoquinol zainwestował ponad 26 mln zł w nową linię produkcyjną w wytwórni w Gorzowie Wielkopolskim, dedykowaną do wytwarzania płynnych leków przeciwpasożytniczych. Trafią one na krajowy i globalny rynek. Zakończenie inwestycji oraz rozpoczęcie produkcji planowane jest na II kwartał 2025 r.

Decyzję władz Vetoquinol o umieszczeniu produkcji nowoczesnych preparatów przeciwpasożytniczych w Polsce, przyjęliśmy jako wyraz uznania dla naszego zakładu w Gorzowie oraz polskiego oddziału firmy – podkreśla Cyryl Przybył, dyrektor zarządzający Vetoquinol Polska.

Na świecie firma ma pięć wytwórni. Każda z nich specjalizuje się w produkcji określonych form galenowych (tabletki, formy płynne, maści itp.). Z ich linii schodzą leki przeciwinfekcyjne, kardiologiczne, przeciwpasożytniczne, przeciwbólowe oraz hormonalne, a także nutraceutyki m.in. o działaniu behawioralnym. Wyróżnikiem tych preparatów jest innowacyjność – 150 specjalistów z różnych dziedzin, zatrudnionych w dziale badawczo-rozwojowym, nieustannie pracuje nad ulepszaniem produktów.

Są one projektowane z myślą o łatwości i bezpieczeństwie podawania. Dążymy do tego, by leki były łatwe w użyciu, zarówno dla lekarzy weterynarii, jak i opiekunów zwierząt – mówi Iwona Stankiewicz, dyrektor wytwórni Vetoquinol Biowet w Gorzowie Wielkopolskim. Jako przykład podaje smakowe tabletki dla psów i kotów czy preparaty iniekcyjne o długotrwałym działaniu.

Ważnym elementem innowacji firmy są też badania procesów, które prowadzą od składników aktywnych do efektu terapeutycznego u zwierząt.

– Chcemy dostarczać kompleksowe rozwiązania, które wykraczają poza same leki, obejmując również narzędzia pozafarmaceutyczne – wyjaśnia Cyryl Przybył. Przykładem tego podejścia jest Mobility System – gotowe rozwiązanie dla praktyk weterynaryjnych, zapewniające zintegrowane leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów u psów, przy jednoczesnym uwzględnieniu indywidualnych potrzeb i możliwości opiekunów.

Kolejne innowacje dotyczyć będą obszarów, w których Vetoquinol jest liderem lub ma silną pozycję: leczenia bólu i stanów zapalnych w chorobach układu ruchu, dermatologii oraz parazytologii zwierząt towarzyszących, a także w ochronie zdrowia krów mlecznych.

Szybki dostęp do leków z korzyścią dla klinik i opiekunów zwierząt

Rozwój Vetoquinol to nie tylko nowe produkty i terapie, ale także poprawa rozwiązań logistycznych. Dotąd dystrybucja produktów w Polsce polegała na dostawach realizowanych przez centralny magazyn firmy, zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim.

Aby usprawnić proces obsługi zamówień i przyspieszyć dostawy, spółka zdecydowała się przenieść dystrybucję do zewnętrznych, wyspecjalizowanych hurtowni, które poprzez skalę działania, mogą zaoferować sprawniejszy serwis oraz zaawansowane rozwiązania cyfrowe. Dzięki temu, lecznice weterynaryjne i sklepy zoologiczne będą miały możliwość szybkiego i wygodnego składania zamówień, przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, a dostawy będą częstsze i szybsze. Nowy system wyeliminuje opóźnienia oraz poprawi kontrolę nad zapasami.

Kluczowym czynnikiem jest dostępność leków. Regularne, częste dostawy są konieczne, a obecny model dystrybucji nie pozwalał nam na ich pełne zapewnienie – przyznaje Cyryl Przybył.

Dotychczasowe, własne centrum dystrybucji, zostanie przekształcone w Magazyn Produktu Końcowego, przeznaczony do przechowywania leków i nutraceutyków z gorzowskiej wytwórni. Pracownicy, którzy wcześniej byli odpowiedzialni za procesy logistyczne, otrzymają nowe zadania. Jedni w ramach struktur logistycznych, inni przeniesieni będą do zakładu produkcyjnego, gdzie zdobędą nowe umiejętności, pozwalające na zawodowy rozwój. Firma utrzyma też sieć przedstawicieli handlowych. – Teraz będą oni bardziej skupieni na budowaniu relacji z klientami i prezentowaniu nowości – wyjaśnia Cyryl Przybył.

Firma z tradycjami dostosowuje się do wymogów współczesnego świata

Firma Vetoquinol od lat stawia na innowacje i ciągłe doskonalenie swoich produktów, co jest kluczem do globalnego sukcesu. To podejście idealnie wpisuje się w słowa Henrego Forda: „Firmy, które rozwijają się dzięki innowacjom i ulepszaniu, nigdy nie zginą. Ale gdy firma przestaje tworzyć, uważając, że osiągnęła doskonałość i musi już tylko produkować – to jej koniec”. Takie spojrzenie na rozwój, oparty na nieustannym doskonaleniu, jest widoczne w strategii Vetoquinol, która inwestuje w nowe technologie, badania oraz rozwój zaawansowanych form leków.

W ubiegłym roku Vetoquinol obchodził 90-lecie obecności na rynku. Przez ten czas firma miała nie tylko możliwość śledzenia najważniejszych trendów w weterynarii, ale także aktywnego ich kształtowania. W kolejnych latach – tak jak i do tej pory – Vetoquinol skupi się na dostarczaniu nowych leków i innowacyjnych formulacji, dostosowanych do realnych potrzeb i oczekiwań opiekunów zwierząt, hodowców oraz lekarzy.

Jedną z takich potrzeb jest zapewnienie komfortu starzejącym się zwierzętom domowym. Wiele z nich cierpi w ciszy. Ich właściciele nie zdają sobie sprawy z bólu, który im towarzyszy. Gdy ich kot czy pies zaczyna się mniej ruszać, uznają oni, że to kwestia wieku. W rzeczywistości, przyczyną może być choroba stawów – dolegliwość bardzo powszechna wśród starszych psów i kotów.

Dzięki odpowiedniej terapii, możemy zapewnić naszym podopiecznym ochronę przed bólem i długotrwałym cierpieniem. Dbanie o dobrostan zwierząt to przyszłość weterynarii, ale wymaga to edukacji i zmiany podejścia – mówi Cyryl Przybył.

Firma stawia też na wykorzystywanie sztucznej inteligencji do analizy wyników badań oraz obrazów diagnostycznych, zwłaszcza w dermatologii i parazytologii. Celem jej działań jest też poprawa komunikacji oraz budowanie silniejszego porozumienia między lekarzami a opiekunami i hodowcami, co ma się przyczynić do lepszego przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

Wszystko wskazuje na to, że setną rocznicę działalności będziemy świętować nie tylko jako nowoczesna firma oferująca jedne z najlepszych leków i nutraceutyków weterynaryjnych na świecie, ale też doskonale dostosowująca się do oczekiwań współczesnego rynku – podkreśla dyrektor zarządzający Vetoquinol Polska.

Według wizji Matthieu Frechina, dyrektora generalnego Vetoquinol Group, do 2033 roku Vetoquinol ma się stać firmą, która „najszybciej reaguje na potrzeby zdrowia zwierząt, tworząc wspólnie z pracownikami, ekspertami, partnerami i klientami rozwiązania, dostosowane do rzeczywistych potrzeb i przyczyniając się do lepszego świata”.

Vetoquinol na świecie i w Polsce

Vetoquinol dziś ma ósmą pozycję na świecie, wśród firm specjalizujących się w produkcji leków weterynaryjnych i nutraceutyków dla zwierząt. Powstał w 1933 roku we Francji. Obecnie działa w 24 krajach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz regionie Azji i Pacyfiku, a także pośrednio, na kolejnych rynkach, poprzez 120 dystrybutorów.

W 2023 roku firma osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 529 milionów euro, z czego 70 proc. stanowiły produkty dla zwierząt domowych (psy i koty), a 30 proc. dla zwierząt gospodarskich (bydło i świnie).

Vetoquinol w Polsce działa od 2001 roku i ma znaczący wkład w rozwój krajowego rynku weterynaryjnego. Polska wytwórnia firmy, zlokalizowana w Gorzowie Wielkopolskim, stała się jednym z kluczowych ośrodków produkcyjnych grupy, zwłaszcza po decyzji o umiejscowieniu w niej produkcji płynnych leków odrobaczających. Spółka aktywnie współpracuje z ponad 3100 lecznicami weterynaryjnymi oraz sklepami zoologicznymi.