Frigo Logistics pozyskuje wsparcie NCBR na nowoczesną automatykę magazynową

Orzech

Frigo Logistics, wiodący w Polsce operator logistyczny dla produktów wymagających kontrolowanej temperatury, rozpoczyna nowy projekt we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie i wdrożenie technologii autonomicznej depaletyzacji towarów z wykorzystaniem zielonej energii i zaawansowanych rozwiązań cyfrowych. Inwestycja realizowana jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki w konkursie Ścieżka SMART.

Na rozwój przedsięwzięcia firma pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 3 953 681,54 PLN. Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie 10 989 727,07 PLN. Efektem ma być stworzenie bezobsługowej technologii depaletyzacji działającej w temperaturze -22°C i przy wilgotności sięgającej minimum 85%. Kluczowym elementem rozwiązania będzie zrobotyzowana stacja z inteligentną identyfikacją wizyjną i precyzyjnym systemem pozycjonowania chwytaka robota, co pozwoli na wykonywanie depaletyzacji różnego typu towarów bez konieczności każdorazowego programowania stacji.

Projekt obejmuje trzy powiązane ze sobą moduły: B+R, Cyfryzacja oraz Zazielenienie Przedsiębiorstw. W ramach modułu B+R powstaną cyfrowy model magazynu mroźniczego oraz stacja zrobotyzowana dostosowana do pracy w ekstremalnych warunkach mroźniczych. Moduł Cyfryzacja przewiduje wdrożenie systemów do planowania tras dystrybucyjnych, monitorowania ruchu w sieci oraz systemu WMS z modułami do zarządzania zapasami i automatycznej odprawy przewoźników. Moduł Zazielenienie Przedsiębiorstw umożliwi budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 399,92 kWp, która zasili mroźnię i nową stację zrobotyzowaną.

– Ten projekt to dla nas krok milowy w rozwoju firmy i naszych usług. Współpraca z NCBR pozwoli nam wprowadzać rozwiązania, które podnoszą standardy w zarządzaniu magazynami-mroźniami. Dzięki połączeniu autonomicznej technologii, cyfryzacji i zielonej energii zwiększymy efektywność naszych specjalistycznych procesów, co w długofalowej perspektywie pozwoli nam jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów. Prace nad projektem planujemy zakończyć w 2028 roku – mówi Kris Verbruggen, prezes zarządu Frigo Logistics.

O firmie Frigo Logistics:

Frigo Logistics to wiodący w Polsce operator logistyczny dla produktów spożywczych wymagających kontrolowanej temperatury. Firma specjalizuje się w dystrybucji, transporcie i magazynowaniu produktów głęboko mrożonych, a także w kategorii dry, fresh oraz płynnej dla produktów spożywczych. Firma świadczy międzynarodowe usługi frachtu morskiego, lotniczego i kolejowego. Frigo Logistics obecnie obsługuje na wyłączność sześć największych sieci handlowych działających na polskim rynku oraz grupę około osiemdziesięciu producentów oferujących artykuły spożywcze. Operator logistyczny dostarcza produkty wymagające kontrolowanych temperatur do ponad 4500 punktów w całej Polsce.

Frigo Logistics posiada dziesięć lokalizacji: w Żninie, Radomsku, Czeladzi, Żdżarach koło Szczecina, Lublinie, Nowym Dworze Mazowieckim oraz we Wrocławiu, Mysłowicach, Błoniu k. Warszawy oraz Gdyni. Łącznie zatrudnia ponad 700 pracowników. Operuje flotą około 60 pojazdów własnych oraz flotą około 400 pojazdów na zasadzie stałej współpracy z podwykonawcami. Współpracuje z około 150 stałymi przewoźnikami. Firma Frigo Logistics powstała w 2001 roku, a od 2004 roku stanowi część Nichirei Logistics Group Inc. Koncern Nichirei zajmuje pierwsze miejsce na rynku japońskim i piąte na świecie wśród firm specjalizujących się w usługach transportowych dla branży spożywczej.