Górny i Dolny Śląsk liderami nowych inwestycji w Polsce

Orzech

Polska nadal plasuje się w czołówce europejskiego rynku logistyczno-magazynowego, zajmując piąte miejsce pod względem całkowitej powierzchni. Z danych CBRE wynika, że na koniec 2024 roku zasoby te wyniosły 33,9 mln mkw., co oznacza wzrost o 9,2 proc. w skali roku. Choć w całym kraju tempo budowy nowych magazynów spadło, rosnący popyt sugeruje, że wskaźnik pustostanów w najbliższych latach może znacząco się zmniejszyć.

Eksperci CBRE zauważają, że powierzchnia w budowie wyniosła 1,76 mln mkw., co jest najniższym wynikiem od trzeciego kwartału 2020 roku.

– Obserwujemy spadek liczby nowych inwestycji, ale jednocześnie rosnący popyt na gotowe obiekty. Przewidujemy, że do 2026 roku wskaźnik pustostanów obniży się do 6,4 proc. – mówi Michał Śniadała, Szef Industrial & Logistics w CBRE.

Choć ogólna dynamika budowy magazynów była niższa niż w poprzednich latach, wynika to głównie z czynników geopolitycznych.

– Niepewność związana z wojną w Ukrainie, sytuacja gospodarcza Niemiec oraz oczekiwanie na wynik wyborów w USA spowolniły inwestycje. Jednak pod koniec 2024 roku widzieliśmy ożywienie, które powinno utrzymać się w 2025 roku – dodaje Śniadała.

Śląsk liderem nowych inwestycji

Najwięcej nowych magazynów powstaje na Śląsku, gdzie w budowie jest 383 tys. mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się Dolny Śląsk (344 tys. mkw.) i Mazowsze (207 tys. mkw.). Śląsk przoduje także pod względem liczby nowo rozpoczętych projektów - w czwartym kwartale 2024 roku ruszyło tam pięć inwestycji o łącznej powierzchni 77 tys. mkw.

Największe zakończone inwestycje to:

P3 Wrocław - dwa budynki o łącznej powierzchni 173 tys. mkw.,

ECE Kąty Wrocławskie - 79 tys. mkw.,

CTPark Warsaw West - dwa obiekty o łącznej powierzchni 110 tys. mkw.

Mazowsze najlepsze pod względem wynajmu

Popyt na powierzchnie magazynowe w 2024 roku wyniósł 5,86 mln mkw., z czego aż 2 mln mkw. przypadło na ostatni kwartał. Najwięcej magazynów wynajęto na Mazowszu (565 tys. mkw.) i w województwie łódzkim (365 tys. mkw.).

Największa transakcja najmu miała miejsce na Podkarpaciu, gdzie firma z branży AGD wynajęła 73 tys. mkw. w Panattoni Park Rzeszów West.

Obecnie poziom pustostanów w Polsce utrzymuje się na 7,4 proc., ale eksperci przewidują jego dalszy spadek w nadchodzących latach.