Historyczne Centrum Warszawy – nowe przepisy

Orzech

Od 29 grudnia w parku kulturowym Historycznego Centrum Warszawy zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące handlu obwoźnego i lokalizacji ogródków gastronomicznych. Pozostałe przepisy wejdą w życie w maju przyszłego roku. Ich stosowanie pozytywnie wpłynie na estetykę i funkcjonalność przestrzeni, w której mieszczą się najważniejsze zabytki związane z historią i tożsamością stolicy.

Teren parku kulturowego obejmuje Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, ogrody Krasińskich i Saski, a także parki położone poniżej Skarpy Wiślanej oraz Łazienki Królewskie. Park rozciąga się na długości blisko 6 km.

Zasady obowiązujące w parku kulturowym dają przedsiębiorcom jasne wytyczne, jak mogą się reklamować i prowadzić swoje biznesy przy jednoczesnym szacunku dla krajobrazu kulturowego tak ważnego dla tego miejsca. Przestrzeń ma mieć uporządkowaną formę, bez nielegalnych sprzedawców, estetycznie urządzone ogródki gastronomiczne i wygodne przejścia. Właśnie te dwie sprawy - handel obwoźny i lokalizacje ogródków – maja zostać uporządkowane jako pierwsze. Dotyczące ich zasady będą obowiązywać już pod koniec 2024 roku.

Przedsiębiorcy - warto przygotować się do maja

Pozostałe przepisy, które właśnie są konsultowane wejdą w życie 29 maja 2025 r. W wyniku zgłoszonych przez przedsiębiorców uwag, zliberalizowane zostały zasady dotyczące zachowania historycznego wystroju elewacji, wyposażenia ogródków gastronomicznych i wyglądu witryn i wejść do lokali handlowych, usługowych i gastronomicznych. Złagodzenie przepisów nie będzie miało szkodliwego wpływu na reprezentacyjny charakter Historycznego Centrum.

Przykłady zmian

Na prośbę restauratorów dopuszczono większe ogródki rozstawiane bezpośrednio na trawnikach, a rośliny stanowiące ogrodzenie ogródka mogą sięgać nawet 160 cm. Zwiększono powierzchnię donic wystawionych przed lokalami użytkowymi, nie dopuszczono natomiast, żeby chodnik przed sklepem traktowany był jako przestrzeń magazynowa.

Najwięcej zmian pojawi się w rozdziale o nośnikach reklamowych. Aktualizowano go zgodnie z najnowszą wersją projektowanej uchwały krajobrazowej dla Warszawy. Z jednej strony zostały zliberalizowane zasady dotyczące szyldów, również tych na Starówce. Z drugiej strony zamknięto lukę w przepisach dotyczących umieszczania reklam, w tym wyświetlaczy, w parterach budynków. Zostały dodane również standardy dotyczące materiałów na nośniki reklamowe i odległości od reklam wolnostojących.

Weź udział w konsultacjach

Zmian jest wiele, dlatego uruchomiono II etap konsultacji. Informacje można uzyskać na:

stronie internetowej CKS oraz BSKZ,

osobiście - w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków (ul. Nowy Świat 18/20)

- 9 grudnia (poniedziałek), w godz. 16-19 lub 11 grudnia (środa), w godz. 16-19,

rozmowę przez telefon - pod numerem tel. 22 44 30 260 lub 726 290 244

- 17 grudnia (wtorek), w godz. 12-15 oraz 19 grudnia (czwartek), w godz. 12-15.

Konsultacje trwają od 2 do 22 grudnia 2024 r.

Źródło: UM Warszawa