Zapadła decyzja o wpisaniu chyba najbardziej charakterystycznego i najbardziej rozpoznawalnego budynku w Katowicach - hali widowiskowo-sportowej Spodek, do rejestru zabytków województwa śląskiego. Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, ochroną objęto zespół zabudowy hali widowiskowo-sportowej, obejmujący zarówno budynki hali, lodowiska, hotelu, sali gimnastycznej oraz pomieszczeń biurowych, jak i ich najbliższe otoczenie, w tym tzw. plac honorowy (plac Henryka Sławika i Józefa Antalla).
• Postępowanie w sprawie wpisania hali widowiskowo-sportowej Spodek do rejestru zabytków województwa śląskiego zostało wszczęte w reakcji na szeroką debatę medialną dotyczącą planowanej rozbiórki i odbudowy zewnętrznych tarasów hali
• Przeprowadzona w 2023 roku ekspertyza wykazała, iż stan techniczny tarasów Spodka stwarza zagrożenie dla jego użytkowników
• W związku z tym spółka Katowickie Inwestycje, działająca na zlecenie Urzędu Miasta Katowice, ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej obejmującej rozbiórkę oraz odbudowę tarasów
• W ramach przetargu złożono dwie oferty – w wysokości 585,2 tys. zł oraz 934,8 tys. zł, przy czym maksymalna przewidziana kwota na realizację przedsięwzięcia wynosiła 879,6 tys. zł
Planowane są dalsze prace z udziałem przedstawicieli lokalnego samorządu oraz ekspertów, mających na celu wypracowanie rozwiązań dotyczących przyszłości tarasów hali. Niezbędne będzie także przeprowadzenie dodatkowych ekspertyz, wskazując na potrzebę wspólnego opracowania optymalnego rozwiązania.
Urząd Miasta Katowice, będący właścicielem obiektu, ma możliwość odwołania się od decyzji o wpisaniu hali do rejestru zabytków województwa śląskiego w terminie 14 dni od momentu jej otrzymania.
O hali:
Hala widowiskowo-sportowa w Katowicach, znana jako Spodek, charakteryzuje się nietypowym kształtem przypominającym latający spodek. Obiekt stanowi przykład architektury nurtu space age, inspirowanej wyścigiem kosmicznym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim w latach 50. i 60. XX wieku.
Projekt architektoniczny Spodka został opracowany przez Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego, natomiast za rozwiązania konstrukcyjne odpowiedzialni byli Wacław Zalewski i Andrzej Żórawski. Nietypowa forma obiektu nie wynikała wyłącznie z przesłanek estetycznych – żelbetowa misa fundamentowa została umocowana na słupach-wahaczach, co w połączeniu z ograniczoną powierzchnią styku z podłożem miało na celu ochronę budynku przed wstrząsami oraz szkodami górniczymi. W trakcie budowy wytrzymałość konstrukcji została przetestowana przez grupę liczącą 4000 żołnierzy.
Uroczyste otwarcie hali miało miejsce w 1971 roku, a pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w nowo powstałym obiekcie były obchody 50. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. W kolejnych latach obiekt gościł liczne znaczące wydarzenia, w tym przemówienie Fidela Castro w 1972 roku oraz pierwszą publiczną prezentację Fiata 126p podczas wystawy samochodowej.
Na przestrzeni lat Spodek zyskał renomę jako miejsce organizacji koncertów światowej sławy artystów, festiwali muzycznych, rozgrywek siatkarskiej reprezentacji Polski oraz międzynarodowych turniejów e-sportowych.