/ Szyb SW-1 Zakładów Górniczych "Polkowice-Sieroszowice"

KGHM opracuje studium dot. budowy warzelni soli. Szacunkowy koszt inwestycji to miliard złotych

Orzech

Kolejna duża inwestycja KGHM Polska Miedź S.A. na Dolnym Śląsku? Zarząd tego polskiego, miedziowego potentata podjął uchwałę w sprawie opracowania studium wykonalności budowy zakładu produkcji soli warzonej z zasolonych wód kopalnianych wypompowywanych z wyrobisk górniczych przy wykorzystaniu technologii wyparnych.

– "Szacunkowe nakłady inwestycyjne, bazując na wstępnych kalkulacjach oraz analogicznych inwestycjach realizowanych w ostatnim czasie, mogą sięgnąć nawet 1 mld zł. Planowany okres realizacji, z uwzględnieniem fazy przygotowawczej, wg wstępnych szacunków może wynieść do 6 lat" – poinformowała w komunikacie spółka.

– "Podstawowym założeniem projektu jest selektywne gospodarowanie wodami kopalnianymi zmierzające do koncentracji strumieni wody o podwyższonej zawartości soli i ich kierowaniu do rejonu docelowej pompowni głównego odwadniania, gdzie możliwe będzie skierowanie ich do dalszego przerobu. Wykorzystanie pary technologicznej, dostępnej w ramach istniejących procesów technologicznych pozwoli na odsolenie strumieni wody i produkcję produktów solnych o znaczeniu handlowym (soli warzonej) w ilości do 1 mln ton rocznie. Działania te, oprócz wymiernego efektu w postaci efektów ekonomicznych, pozwolą na zmniejszenie sumarycznego ładunku soli deponowanego wraz z wodami pochodzącymi z odwadniania górotworu do ok. 50%, tym samym znacząco zmniejszając oddziaływanie spółki na środowisko i przyczyniając się do ochrony ekosystemu rzeki Odra" – czytamy w komunikacie prasowym KGHM Polska Miedź S.A.

– "Z zachowaniem zasad tzw. gospodarki w obiegu zamkniętym (circular economy), celem fazy przygotowawczej jest maksymalne ograniczenie generowanych odpadów, poprzez ich wykorzystanie m.in. na potrzeby rolnictwa. Zakłada się dodatkowe wykorzystanie wody powstałej po procesie odsalania na potrzeby instalacji chłodniczych hut, co pozwoli na efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów i optymalizację kosztową" – informuje KGHM.

Przedstawiciele spółki podkreślili też, że – "Najbliższe działania, zaplanowane do realizacji jeszcze w roku 2023 będą zmierzać do szczegółowej analizy nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych, przeprowadzenia prób technologicznych samych procesów odsalania wód, w tym zagospodarowania odpadów oraz określenie szczegółowego harmonogramu działań o charakterze inwestycyjnym. Po realizacji tych zadań podjęta zostanie decyzja o wyborze technologii oraz skali inwestycji".

/ Szyb SW-1 Zakładów Górniczych "Polkowice-Sieroszowice"

O KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM Polska Miedź S.A. (wcześniej: Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) to spółka strategiczna, jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie.

Według danych podawanych przez spółkę KGHM jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej (około 500–550 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie (około 1260 ton srebra rafinowanego w 2011 r.). W mniejszych ilościach KGHM produkuje także złoto (ok. 4 ton w 2018 roku), koncentrat palladu i platyny (93 kg), ołów, a także metale ziem rzadkich. KGHM wydobywa także sól kamienną.

Główne produkty: miedź rafinowana (katodowa), walcówka miedziana (do produkcji kabli i drutów), wlewki okrągłe i srebro rafinowane.

Działalność KGHM koncentruje się głównie na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM, zwany często również Legnicko-Głogowskim Zagłębiem Miedziowym). Dyrekcja KGHM znajduje się w Lubinie w województwie dolnośląskim.

KGHM Polska Miedź S.A. zatrudnia ponad 18 tys. pracowników. W Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. pracuje kolejnych 10 tysięcy (bez KGHM International). Licząc zatrudnienie w przedsiębiorstwach kooperujących z KGHM można przyjąć, że Polska Miedź zapewnia utrzymanie dla ponad 100 tysięcy osób.

W artykule wykorzystano materiały KGHM Polska Miedź S.A. i Wikipedii.