Kolejna duża, polska fabryka do likwidacji. Ćwierć tysiąca osób straci pracę

Orzech

Kolejne złe wiadomości dotyczące zwolnień grupowych w Polsce. Tym razem w województwie śląskim. Zarząd Alchemii S.A., spółki zależnej Boryszewa, zdecydował o rozpoczęcia procesu likwidacji oddziału Rurexpol w Częstochowie. Pracę straci cała załoga.

Zamknięcie oddziału w Częstochowie ma nastąpić w wyniku trudnej sytuacji na rynku stali oraz malejącego popytu. Decyzja jest następstwem wcześniejszej likwidacji Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem (woj. opolskie), gdzie pracę straciło 433 pracowników.

Zarząd Boryszew S.A. z siedzibą w Warszawie ("Emitent") poinformował, iż Zarząd spółki zależnej Alchemia S.A. w dniu 4 listopada 2024 roku, podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu likwidacji oddziału Alchemia Spółka Akcyjna Oddział Rurexpol w Częstochowie.

"Zarząd Alchemia Spółka Akcyjna podjął decyzję o zamiarze rozpoczęcia procesu likwidacji, mając na uwadze m.in. przewidywaną utratę zdolności Oddziału do konkurowania na rynku z uwagi na pogarszającą się sytuację w europejskim przemyśle stalowym skutkującą spadkiem popytu na wyroby Oddziału, przestarzałą technologię produkcyjną, wysokie koszty utrzymywania działalności produkcyjnej Oddziału i przewidywany stały wzrost tych kosztów, nieuzasadnione technologicznie i ekonomicznie zwiększanie nakładów na remonty i unowocześnianie technologii produkcji oraz przewidywane wyższe korzyści ekonomiczne wynikające z likwidacji majątku Oddziału względem korzyści wynikających z utrzymywania działalności produkcyjnej" – poinformował Zarząd Boryszew S.A.

Jak przekazuje Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ "Solidarność", likwidacja zakładu wiąże się z utratą pracy przez blisko 260 pracowników po lutym 2025 roku.

O firmie:

Rurexpol to producent rur bez szwu o mniejszych średnicach: od 121 mm do 273 mm, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle naftowym oraz do przesyłu gazu w trakcie wierceń poszukiwawczych nafty i gazu, jak również samego ich transportu. W Rurexpolu powstają także rury stopowe dla energetyki i rury konstrukcyjne do dalszej obróbki mechanicznej m.in. do siłowników hydraulicznych i elementów konstrukcji hal.

Oddział Rurexpol w I półroczu 2024 roku miał 59,1 mln złotych przychodów ze sprzedaży (w 2023 roku miał 143,5 mln złotych przychodów ze sprzedaży, w 2022 roku odpowiednio 173 mln złotych).

Źródło: tysol.pl / alchemiasa.pl