Kolejna gigantyczna inwestycja zagraniczna w Polsce. Będzie to też następna strategiczna inwestycja na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Umicore i należąca do grupy Volkswagen spółka PowerCo zbudują w Nysie, w województwie opolskim fabrykę materiałów akumulatorowych. To wielki sukces Polski i wałbrzyskiej strefy.
Blisko 1,7 mld euro (około 8 miliardów złotych) do końca 2030 roku zainwestują firmy Umicore i PowerCo w nowy zakład produkujący aktywne materiały katodowe (CAM) do akumulatorów pojazdów elektrycznych. Zakład produkcyjny ma działać na potrzeby partnera Umicore – spółki PowerCo. Obie firmy sformalizowały w tym celu współpracę, początkiem 2023 r., tworząc projekt i spółkę joint-venture o nazwie IONWAY. Fabryka zlokalizowana będzie w Nysie (woj. opolskie) na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.
Grupa Umicore jest obecna w Polsce od 2015 roku. Fabryka w Nysie będzie ich trzecią inwestycją w Polsce, a drugą w której produkowane będą katodowe materiały akumulatorowe na potrzeby europejskich klientów z branży motoryzacyjnej. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku, a produkcja powinna ruszyć w 2026 r. W fabryce do 2030 roku ma powstać około 900 bezpośrednich nowych miejsc pracy.
– Silna gospodarka stanowi o sile naszego kraju, budując nasze bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo jest wszak pojęciem wielowymiarowym. Bez silnych i rozwijających się regionów, gdzie lokują się najważniejsze na kontynencie inwestycje, nie będzie dynamicznego rozwoju kraju dla następnych pokoleń. Potrzebujemy Polski silnej i bezpiecznej. Wierzę, że dzisiejszy dzień i inwestycja, którą dziś inaugurujemy w Nysie przybliża nas do tego celu – podkreśla reprezentujący premiera Mateusza Morawieckiego Marcin Ociepa, poseł Ziemi Opolskiej i sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
– Inwestycja Umicore i PowerCo jest najlepszym dowodem na to, że Polska należy do czołówki państw pod względem przyciągania największych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych inwestycji. To kolejna już tak wielka inwestycja ogłoszona w tym roku. Cieszy nas również fakt, że jest to inwestycja wspierająca zrównoważoną transformację gospodarczą i energetyczną Polski w kierunku zeroemisyjności. Jednocześnie przedsięwzięcie to będzie kołem zamachowym rozwoju lokalnej gospodarki, co będzie miało wymierny wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost atrakcyjności regionu. Ta Inwestycja przyniesie wymierne korzyści zarówno gospodarce naszego kraju, jak i całemu środowisku – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
– Nie moglibyśmy mówić o nowej inwestycji bez bardzo dobrej współpracy pomiędzy inwestorami, a przedstawicielami systemu instytucji rozwoju, rządu i samorządu. Doskonała oferta inwestycyjna oraz sprawna współpraca pozwoliły przyciągnąć nam do Polski kolejnego wielkiego gracza. Wierzę, że to właśnie takie inwestycje będą kształtować naszą drogę do czystej, ale i innowacyjnej gospodarki – dodaje wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.
WIZUALIZACJA NOWEJ FABRYKI:
Jak mówią przedstawiciele firmy Umicore i PowerCo, Opolszczyzna i Nysa, gdzie od 2021 r. funkcjonuje drugi zakład Umicore w Polsce, to idealny teren do realizacji kolejnych celów biznesowych tych marek. Lokalizacja inwestycji ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia komunikacyjne z rynkami docelowymi. Dzięki temu koszty logistyczne mogą być zredukowane, co ma szczególne znaczenie dla kompletności łańcucha dostaw, które są dla partnerstwa obu firm, w ramach projektu i nowo utworzonej spółki IONWAY, kluczowym elementem zamkniętego obiegu materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej. Bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych ulokowanych w pobliskim Opolu, a także w niedalekim Wrocławiu oraz Konurbacji górnośląskiej, zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.
– Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki przyszłości. Dzięki tej inwestycji Polska umacnia się na pozycji jej lidera nie tylko w Europie ale i na świecie. Zainteresowanie sektorem e-mobility wynika przede wszystkim ze zwiększonej świadomości ekologicznej konsumentów, dążenia do jak najbardziej zrównoważonego rozwoju oraz postępu technologicznego. Jako PAIH wspieramy naszych partnerów i inwestorów działających w tym obszarze. Dzisiejsza uroczystość jest najlepszym dowodem na to, że dla PAIH jest to jeden z priorytetów. Inwestycja Umicore i PowerCo to nie tylko ważny krok w modernizacji naszego przemysłu, ale też nowe, wysokopłatne miejsca pracy i kolejna szansa na rozwój regionu i ogromna szansa dla o młodych wykształconych ludzi, którzy stali się już wizytówką Polski i polskiej gospodarki – podkreśla prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz
– Dla Nysy oraz całego subregionu jest to kolejny przełomowy moment, a dla Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - wyjątkowy zaszczyt. Zawarcie współpracy z partnerami o tak globalnym zasięgu i niezaprzeczalnej renomie otwiera drzwi do wymiany wiedzy i cennych doświadczeń, co wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarki na Opolszczyźnie. Inwestycja Umicore i PowerCo oraz przeznaczenie 1,7 mld euro udowadnia potencjał i atrakcyjność tego regionu. Jestem wdzięczny za Państwa zaufanie i nieustępliwość w działaniach – dodaje prezes zarządu WSSE „INVEST-PARK” Piotr Wojtyczka
Nowa inwestycja zapewni Umicore ciągłość zamówień, a spółce PowerCo stabilne dostawy aktywnego materiału katodowego. Tak zaplanowana współpraca będzie motorem wzrostu dla obu stron joint-venture.
– Jesteśmy wdzięczni polskiemu rządowi za wsparcie, którego udzielił w kontekście realizacji projektu IONWAY w Nysie. Dzięki strategicznemu położeniu nowego zakładu, zaraz obok fabryki materiałów katodowych należącej do Umicore, wciąż unikalnej w skali całej Europy, sprawia że transformacja w zakresie elektromobilności i zrównoważonego transportu staje się faktem – podkreśla Mathias Miedreich, CEO w firmie Umicore.
– Start projektu IONWAY potwierdza silne zaangażowanie firm PowerCo i Umicore w zrównoważony rozwój. Naszym wspólnym celem jest to, aby samochody elektryczne stały się dostępne dla każdego – zaznacza Thomas Jansseune, CEO spółki IONWAY.
Inna inwestycja Umicore dobiega właśnie końca
Umicore Poland Sp. z o.o. w dniu 24 marca 2023 r. podpisała umowę z firmą UNIBEP S.A. na rozbudowę i przebudowę zakładu produkcji materiałów katodowych w Radzikowicach koło Nysy, w województwie opolskim. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2023 roku.
Przedmiot Umowy składa się z trzech odcinków: i) przebudowa istniejącego 2 – kondygnacyjnego budynku warsztatowego z częścią biurową i socjalną oraz rozbudowa tego budynku o nową 4 – kondygnacyjną część; ii) budowa budynku magazynowego; iii) rozbudowa części halowej istniejącego budynku [Inwestycja].
UNIBEP S.A. otrzyma wynagrodzenie z tytułu realizacji umowy w wysokości 61,2 mln zł netto.
Przypomnijmy, otwarty w 2022 roku zakład w Radzikowicach koło Nysy, w województwie opolskim składa się z kilkunastu budynków - w tym obiektów biurowych, laboratorium, magazynów oraz budynków produkcyjnych. Wartość powstałej infrastruktury szacuje się na około 660 mln euro. Przedsięwzięcie określane mianem gigafabryki oddano do użytku na terenie nyskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Dzięki temu zakładowi Umicore jest liderem w dziedzinie materiałów akumulatorowych w Europie i oferuje kluczowe składniki odpowiedzialnego oraz zrównoważonego łańcucha wartości dla transportu elektrycznego. Najnowocześniejsze technologie produktów i procesów są dopełnieniem zakładu rafinacji metali oraz produkcji prekursorów materiałów katodowych w Finlandii, a także światowej klasy centrum badawczo-rozwojowego oraz pionierskich działań w zakresie recyklingu baterii w Belgii. Wszystkie te elementy podkreślają pozycję partnera transformacyjnego dla naszych klientów – mówił Mathias Miedreich, CEO Umicore.
Źródło: MRiT, Umicore Poland