Kolejny krok zwiększający suwerenność technologiczną Polski

Orzech

Do Wojska Polskiego trafiła pierwsza partia radiostacji COMP@N-Z wyprodukowanych przez spółkę RADMOR. To drugi w historii polskiej radiokomunikacji wojskowej system łączności, który uzyskał certyfikat ochrony kryptograficznej. Radiostacja w pełni opracowana przez GRUPĘ WB jest dopuszczona do ochrony informacji niejawnych o klauzuli Zastrzeżone. Dostawy urządzeń to niezwykle ważny krok zwiększający suwerenność technologiczną Polski.

Strategią rozwoju GRUPY WB od początku działalności jest tworzenie autorskich rozwiązań. Tylko własne wyroby mogą być bez żadnych ograniczeń produkowane, w razie potrzeby modyfikowane i bez przeszkód eksportowane. Tylko krajowe systemy gwarantują pełną narodową kontrolę nad łącznością wojskową i jej ochronę przed nieuprawnionymi ingerencjami lub zdalnym wyłączeniem.

Wprowadzenie systemu COMP@N-Z do służby w Siłach Zbrojnych RP wzmacnia pozycję Polski jako producenta nowoczesnych systemów łączności spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa w kraju, w NATO i w Unii Europejskiej. Pozycja samodzielnego wytwórcy radiostacji jest kluczowa w kontekście rosnących wymagań obronnych i zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa.

Radiostacja definiowana programowo COMP@N-Z, poza zaawansowanymi funkcjami łączności taktycznej, przeszła pełny proces weryfikacji obejmujący nie tylko samo urządzenie, ale także oprogramowanie, waveform (określenie, jak informacja jest przetwarzana, zabezpieczana i wyemitowana przez antenę), a także system zarządzania i generacji dokumentów kryptograficznych.

Żaden zagraniczny dostawca sprzętu dla Sił Zbrojnych RP nie może pochwalić się uzyskaniem tak kompleksowego potwierdzenia bezpieczeństwa i zgodności z polskimi wymaganiami. To dowód na wysokie kompetencje inżynierów z GRUPY WB oraz efekt konsekwentnego, wieloletniego budowania technologicznej niezależności kraju.

System COMP@N-Z obejmuje radiostację doręczną H09-Z/1 wykorzystującą waveformy BMS IP i W2FH o zwiększonej odporności na zakłócenia. Kluczowym elementem urządzenia jest system utajnionej transmisji informacji, pozwalający na wymianę niejawnych sygnałów głosowych i danych zgodnie ze standardami SCIP/STACiS (STANAG 5068) i NINE (STANAG 4787).

W skład systemu COMP@N-Z, oprócz definiowalnej programowo (SDR, Software-defined Radio) radiostacji doręcznej H-09-Z/1, wchodzi także radiostacja pojazdowa V09-Z/1, System Planowania Sieci Radiowych, System Zarządzania i Generowania Danych Kryptograficznych oraz szeroki zestaw akcesoriów (ładowarki, zasilacze, adaptery, wzmacniacze, anteny, mikrotelefony, głośniki, zestawy nagłowne i manipulatory).

System łączności COMP@N-Z umożliwia przetwarzanie informacji niejawnych do poziomu Zastrzeżone/NATO & EU Restricted, co zostało potwierdzone certyfikatem Służby Kontrwywiadu Wojskowego z 12 czerwca 2025 r. Radiostacja pozwala także na realizację jawnej i niejawnej komunikacji fonicznej oraz niejawnej transmisji danych.

System Planowania Sieci Radiowych pozwala na planowanie i organizację łączności w sieciach dowodzenia i współdziałania na poziomie taktycznym – od szczebla brygady w dół. System Zarządzania i Generowania Danych Kryptograficznych odpowiedzialny jest za inicjalizację i personalizację radiostacji, generację i przygotowanie danych kryptograficznych oraz zarządzanie cyklem życia radiostacji.

RADMOR S.A.

RADMOR to przedsiębiorstwo o długoletniej historii i znakomitych tradycjach, sięgających 1947 roku. Przez lata swojego istnienia firma dynamicznie rozwijała się, rozszerzała asortyment produkowanych urządzeń i świadczonych usług.

W 1947 roku kilku inżynierów założyło prywatną spółkę akcyjną mającą na celu remonty i konserwację morskich urządzeń radiowych zainstalowanych na polskich statkach, którą po dwóch latach przekształcono w przedsiębiorstwo państwowe. Po okresie serwisowania różnych urządzeń przyszedł czas na opracowanie i produkcję własnych konstrukcji. Był to początek dynamicznego rozwoju firmy.

RADMOR przez ponad 75 lat swojego istnienia wyprodukował ponad milion urządzeń różnego rodzaju. Były wśród nich dziesiątki typów radiotelefonów, radiomodemy, echosondy, radionamierniki, rozgłośnie manewrowe, wieże stereo, radiostacje wojskowe i inne urządzenia. Szereg z tych urządzeń firma wyeksportowała za granicę. Produkowane aktualnie przez RADMOR radiostacje służą obecnie w ponad 20 armiach świata.

Firma od lat posiada ugruntowaną pozycję producenta wysoce niezawodnych urządzeń i jednej z najbardziej innowacyjnych firm polskich. Firma prowadzi działalność na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Radmor jest producentem i dostawcą nowoczesnych urządzeń łączności dla wojska, w tym radiostacji programowalnych SDR, oraz radiotelefonów dla służb cywilnych.

Od 2011 roku RADMOR wchodzi w skład WB GROUP, największego prywatnego koncernu sektora obronnego, który oferuje najnowocześniejsze rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata w takich obszarach jak:

systemy łączności, dowodzenia, rozpoznania i kierowania uzbrojeniem,

systemy bezzałogowe różnych klas,

systemy informatyczne i cyberbezpieczeństwa,

wyposażenie oraz modernizacja sprzętu wojskowego.

Dziś RADMOR wspólnie z partnerami z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwecji i Włoch wyznacza nowe europejskie standardy radiokomunikacji militarnej opartej o technologie softwarowe (program ESSOR), jest liderem w krajowym projekcie nowej, programowalnej radiostacji przewoźnej dla Wojska Polskiego, opracowuje wspólnie z WB Electronics nową radiostację doręczną w programie żołnierza przyszłości TYTAN oraz produkuje i dostarcza na rynki zagraniczne szereg radiostacji osobistych, w tym nową rodzinę doręcznych radiostacji programowalnych COMP@N.

Źródło: GRUPA WB