Zrobiono kolejny ważny krok ku budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Nieruchomości w gminie Choczewo (województwo pomorskie), na których powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, zostały przekazane w użytkowanie wieczyste spółce Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz podpisała już stosowną umowę. PEJ reprezentowała Anna Jasińska, dyrektor pionu zezwoleń inwestycyjnych.
Umowa daje PEJ prawo do dysponowania na cele budowlane nieruchomościami objętymi uzyskaną w 2023 roku decyzją lokalizacyjną.
– To kolejny istotny krok na drodze do realizacji elektrowni, ale przede wszystkim ważny moment dla Pomorza, które zyskuje możliwość dalszego rozwoju infrastrukturalnego oraz gospodarczego – podkreśliła wojewoda.
– Inwestycja nie tylko wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale stanie się również impulsem do rozwoju regionu, tworzenia nowych miejsc pracy i wzmocnienia polskiego sektora energetycznego – dodała Beata Rutkiewicz.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) odpowiada za przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Z kolei Piotr Piela, pełniący obowiązki prezesa PEJ zaznaczył, że spółka konsekwentnie realizuje kolejne kamienie milowe projektu. – Jednym z nich jest uzyskanie tytułu prawnego do działek w gminie Choczewo. To jeden z warunków wymaganych przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino.
Umowa o użytkowaniu wieczystym
Umowa o oddaniu gruntów w użytkowanie wieczyste Polskich Elektrowni Jądrowych została zawarta na podstawie wniosku złożonego do Wojewody Pomorskiego 26 lipca 2024 roku. Dotychczas PEJ uzyskały w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce m.in. decyzję środowiskową oraz lokalizacyjną, które potwierdziły możliwość wybudowania w tym miejscu obiektu jądrowego i określiły zakres terytorialny inwestycji na lądzie i morzu. Umożliwiło to spółce złożenie wniosku o pozwolenie na prace przygotowawcze.
To istotny krok w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Umowa daje PEJ prawo do dysponowania na cele budowlane nieruchomościami objętymi uzyskaną w 2023 r. decyzją lokalizacyjną.
— "Konsekwentnie realizujemy kolejne kamienie milowe projektu, jednym z nich jest uzyskanie tytułu prawnego do działek w gminie Choczewo. To jeden z warunków wymaganych przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino" — skomentował pełniący obowiązki prezesa PEJ Piotr Piela, cytowany w komunikacie.
Dotychczas PEJ uzyskały w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce m.in. decyzję środowiskową oraz lokalizacyjną, które potwierdziły możliwość wybudowania w tym miejscu obiektu jądrowego i określiły zakres terytorialny inwestycji na lądzie i morzu. Umożliwiło to spółce złożenie wniosku o pozwolenie na prace przygotowawcze.
Kiedy rozpocznie się budowa?
Z zaprezentowanych przez Ministerstwo Przemysłu w marcu założeń aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) wynikało, że harmonogram dotyczący pierwszego bloku elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino planowane (EJ1) zakłada przekazanie placu budowy wykonawcy do rozpoczęcia prac przygotowawczych w 2025 r., pozwolenie na wstępne roboty budowlane w 2027 r., zezwolenie na budowę i rozpoczęcie budowy w 2028 r., rozpoczęcie pracy pierwszego bloku elektrowni w 2036 r., a dwóch kolejnych bloków odpowiednio: w 2037 i 2038 r.