Czym jest konto firmowe i kto musi je prowadzić? Wbrew pozorom obowiązek posiadania takiego rachunku nie dotyczy każdego przedsiębiorcy. Jednak istnieją przesłanki do tego, aby otworzyć konto firmowe, nawet jeśli nie jest to obligatoryjne. Dlaczego warto to zrobić?
Czym jest konto firmowe?
Konto firmowe to produkt bankowy, który powstał z myślą o przedsiębiorcach – w tym deweloperach. Na pierwszy rzut oka wydaje się ono nie różnić nadmiernie od zwykłego rachunku osobistego, ponieważ pozwala na realizację tych samych działań.
Jednak istnieje kilka kwestii, dzięki którym konto firmowe staje się dopasowane do potrzeb biznesu. Za jego sprawą można m.in.:
- <b>zlecać przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS-u)</b>;
- <b>realizować przelewy podatkowe</b>;
- <b>korzystać z subkonta VAT</b>.
Przy pomocy konta dla firmy da się również rozliczać transakcje w systemie podzielonych płatności, który znany jest również pod nazwą split payment. Ten mechanizm umożliwia rozbicie kwoty przelewu na dwie części – kwotę netto oraz należny podatek VAT.
Czy konto firmowe jest obowiązkowe?
Wbrew pozorom prowadzenie konta firmowego nie jest obligatoryjne dla wszystkich przedsiębiorców. Część inwestorów nie jest prawnie zobowiązana do posiadania biznesowego rachunku i tym samym dostaje opcję rozliczania swojej działalności przy pomocy prywatnego konta bankowego.
Z takiego rozwiązania mogą skorzystać właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), a także mikroprzedsiębiorcy. Ci drudzy mają zresztą jeszcze większy wybór form rozliczenia, ponieważ przepisy prawa nie nakładają na nich obowiązku posiadania ani firmowego, ani prywatnego konta. Opłacanie rachunków z klientami, urzędem skarbowym (US-em) oraz ZUS-em mogą przeprowadzać w formie gotówkowej.
Kto musi mieć konto firmowe?
Prowadzenie rachunku firmowego jest obowiązkiem, gdy pojawiają się jednocześnie obydwie z następujących okoliczności:
- <b>firma dokonuje transakcji z innym przedsiębiorcą</b>, a nie zwykłym konsumentem;
- <b>jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 000 zł</b> (bez względu na to, w ilu płatnościach jest realizowana).
W kontekście tego drugiego czynnika warto wspomnieć, że zagraniczne wymiany handlowe również przelicza się na złote. Taką kalkulację należy oprzeć na danych z kursu średniego walut obcych Narodowego Banku Polski, który obowiązywał w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym datę dokonania transakcji.
Do prowadzenia konta dla firm zobowiązani są również biznesmeni będący czynnymi płatnikami VAT. W rejestrze zwanym białą listą podatników VAT można wprowadzić jedynie numer rachunku firmowego. Zatem, jeśli ktoś nie jest zwolniony z tego typu podatku, to musi założyć odpowiednie konto i wprowadzić je do spisu.
Jak znaleźć atrakcyjne konto firmowe?
Konto firmowe to dość popularny produkt, który można znaleźć w ofercie większości instytucji finansowych. Jednak rachunek rachunkowi nierówny. W końcu każdy bank ma inną politykę oraz warunki korzystania z proponowanych usług. Jak zatem znaleźć atrakcyjne konto dla swojej firmy?
Aby świadomie wybrać usługi bankowe do rozliczeń biznesowych, warto dokonać analizy dostępnych ofert różnych instytucji. W tym zadaniu pomoże porównywarka kont firmowych, która jest dostępna na stronie internetowej pod adresem: www.bankier.pl/smart/konta-firmowe.
Znajdujący się tam ranking propozycji dla przedsiębiorców bazuje na aktualnych informacjach nt. miesięcznych kosztów podstawowych usług, a także promocji związanych z otwarciem lub aktywnym użytkowaniem konta.
Konto firmowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Podczas analizy ofert przed otwarciem konta firmowego warto pamiętać o tym, co wpływa na atrakcyjność produktu tego typu. Jednym z najważniejszych czynników jest koszt utrzymania rachunku.
Część banków proponuje bezwarunkowo darmowe konto na stałe, ale jest to raczej rzadka praktyka. Większość instytucji finansowych zapewnia bezpłatne korzystanie z rachunku przez określony czas (np. do 24 miesięcy po otwarciu konta) lub w przypadku spełnienia pewnych warunków. Prowadzenie konta za 0 zł jest możliwe, np. gdy klient:
- uzyskuje comiesięczne wpływy na minimalną (określoną przez bank) kwotę;
- regularnie wykonuje przelewy do ZUS-u lub US-u.
Do kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem konta dla firmy, należy zaliczyć również koszty związane z użytkowaniem karty płatniczej. Czasami banki pobierają opłaty, gdy klient przez miesiąc nie wykonał minimalnej liczby transakcji lub wydał mniej niż określona suma zwalniająca ze składki. Zatem podczas analizy ofert warto sprawdzić, jakie warunki obowiązują w danej instytucji i czy firma będzie w stanie im sprostać.
Wśród usług, które mogą generować dodatkowe koszty podczas korzystania z konta firmowego, należy wskazać jeszcze wybieranie pieniędzy z bankomatów. Przed wyborem rachunku dobrze jest sprawdzić przede wszystkim:
- <b>czy pobieranie gotówki w bankomatach własnych</b> (należących do danego banku) <b>jest odpłatne</b>;
- <b>ile kosztuje korzystanie z maszyn obcych (będących własnością innych instytucji finansowych)</b>;
- <b>jaka jest stawka za wybieranie środków za granicą</b>.
Przy okazji analizy ofert kont firmowych, warto pamiętać, że na atrakcyjność propozycji wpływają również bonusy za otwarcie rachunku lub aktywne korzystanie z jego możliwości. Dodatki mogą mieć formę pieniężnych premii, zwrotów za zakupy czy voucherów do sklepów.
Konto firmowe – czy warto je założyć, nawet jeśli nie ma takiego obowiązku?
Choć niektórzy przedsiębiorcy nie muszą zakładać konta firmowego, to powinni rozważyć takie rozwiązanie, ponieważ ma ono wiele zalet. Do najważniejszych korzyści należy możliwość korzystania z dodatkowych usług, które nie są dostępne dla właścicieli zwykłych rachunków osobistych. Mowa tu, m.in. o:
- <b>kredytach lub pożyczkach na rozwój firmy</b>;
- <b>leasingu pojazdów bądź maszyn</b>;
- <b>możliwości zamówienia terminala płatniczego</b>.
Poza tym warto pamiętać, że konto firmowe zapewnia większą prywatność w przypadku kontroli urzędu skarbowego. Urzędnicy nie dostają wtedy wglądu do osobistego rachunku, na którym transakcje przedsiębiorstwa mieszają się z prywatnymi.
Rozdzielenie własnych oraz firmowych wydatków umożliwia też łatwiejsze zarządzanie budżetem – zarówno tym domowym, jak i biznesowym. Prowadzenie osobnych kont sprawia bowiem, że sytuacja finansowa staje się bardziej przejrzysta.