Zakup nieruchomości jest dla większości z nas jedną z ważniejszych decyzji w całym życiu, gdyż często wiąże się z podjęciem zobowiązania finansowego na wiele lat. Dlatego tak ważne jest komu powierzamy nasze pieniądze. Decyzja ta staje się jeszcze bardziej istotna gdy nasze wymarzone lokum dopiero się buduje. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem?
Trzeba przyznać, iż obowiązująca od końca kwietnia ubiegłego roku tzw. ustawa deweloperska zdecydowanie ułatwia nam zadanie. Nie musimy obecnie dopominać się o kolejne dokumenty, ponieważ wszystkie istotne formalne informacje dotyczące dewelopera otrzymamy w prospekcie informacyjnym. Jest to bowiem zestandaryzowany zbiór najważniejszych informacji o danej inwestycji, ale zawiera także szczegółowe informacje na temat sytuacji prawnej i finansowej spółki, m.in. informacje o ewentualnie prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera.
Warto zapytać dewelopera o to czy interesująca nas inwestycja objęta jest rachunkiem powierniczym, na które nabywcy wpłacać będą pieniądze przeznaczone na zakup nieruchomości. Jeśli tak, to wpłacone przez nas środki będą bezpieczne nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera. W przypadku ziszczenia się czarnego scenariusza nabywcy podejmą decyzję o kontynuacji inwestycji lub o odzyskaniu wpłaconych kwot z rachunku powierniczego. Niestety ten zapis ustawy deweloperskiej z dużym opóźnieniem zmienia realia rynkowe. Duża grupa deweloperów w dalszym ciągu unika stosowania rachunków powierniczych. Sytuacja wprawdzie powoli, ale systematycznie poprawia się w tym zakresie. Należy mieć nadzieję, iż z czasem zmaterializuje się główny cel wprowadzenia ustawy deweloperskiej jakim było przecież zminimalizowanie ryzyka utraty przez nabywcę środków pieniężnych wpłaconych na konto dewelopera w wyniku jego upadłości lub przerwania inwestycji.
Gdy od strony formalnej weryfikacja dewelopera przebiegła pomyślnie warto jeszcze poddać go subiektywnej ocenie – zadać sobie trochę trudu i zobaczyć jak po kilku latach wyglądają oddane przez niego budynki. Warto zapytać mieszkających tam lokatorów czy w budynku i mieszkaniach nie wystąpiły jakieś większe usterki, a jeśli miały miejsce to jak do ich usuwania podszedł deweloper. Skarbnicą wiedzą może okazać się Internet, a zwłaszcza fora internetowe. W tym przypadku musimy być jednak bardzo ostrożni, gdyż z reguły głos zabierać tam będą osoby niezadowolone.
Emmerson Realty S.A.