Jak sprawdzić nieruchomość z rynku pierwotnego?

Jak sprawdzić nieruchomość z rynku pierwotnego?

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Przy zakupie pierwszego mieszkania trzeba być szczególnie ostrożnym. Inwestycja, do której podchodzi nabywca często jest zobowiązaniem na całe życie, warto więc kupować mieszkania świadomie.
Ustawa deweloperska poprawiła bezpieczeństwo osób, które chcą zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego. Wprowadzono nowe wymogi dotyczące informacji, które musi otrzymać klient, a także unormowano warunki prawne – umowa przedwstępna musi być zawarta w obecności notariusza, natomiast wszelkie wpłaty muszą być  przyjmowane na rachunek powierniczy. Świadomi klienci poszukujący mieszkanie nie tylko zwracają uwagę na to ile kosztuje nieruchomość i w jakiej lokalizacji się znajduje, ale pod lupę biorą też kondycję dewelopera. 
REKLAMA
Poszukując mieszkania na rynku pierwotnym warto skorzystać z portalów w internecie, tu w łatwy i szybki sposób można porównać ceny mieszkań w lokalizacji, która nas interesuje i znacznie zawęzić poszukiwania. Po wybraniu kilku konkretnych ofert czas na kolejny, prosty krok – sprawdzenie w wyszukiwarkach internetowych informacji i opinii na temat dewelopera. Dostarczają one wielu wiadomości, które w dalszym etapie decydują o tym czy daną inwestycję warto sprawdzić lub odrzucić. Źródłem wielu cennych informacji jest strona internetowa dewelopera, tu można sprawdzić inne inwestycje, warto też odwiedzić fanpage na facebooku. W dalszym etapie zasadne może okazać się odwiedzenie mieszkańców poprzednich, już oddanych inwestycji, opinie zadowolonych klientów są najlepszą reklamą i rekomendacją dla potencjalnego nabywcy. Po odwiedzeniu biura sprzedaży, a dalej podpisaniu umowy przedwstępnej pozostaje już tylko czekać na odbiór mieszkania i tu trzeba zwrócić uwagę na ważne, z punktu widzenia klienta, ustalenia i umowy.
Przy samym odbiorze mieszkania najważniejsze jest, aby sprawdzić wszystko od strony prawnej, jest to zadanie kupującego. – Dla nabywcy najważniejsze jest, aby umowa deweloperska regulowała wszystkie formalne kwestie dotyczące odbioru mieszkania – mówi Marek Smogór, prezes Atrium Grunwald. Podpisując umowę warto sprawdzić czy podany został ostateczny termin odbioru mieszkania, a także czas, kiedy można dokonać oględzin mieszkania (jeżeli klient nie stawi się w tym terminie, najczęściej uznaje się, iż zostało ono przyjęte). Istotny jest również standard wykończenia, na podstawie tego zapisu można zweryfikować czy mieszkanie jest oddane do użytku bez wad.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA