Łódź odzyskuje rzekę Łódkę! Stanie się wyjątkową atrakcją [WIZUALIZACJA]

Orzech

Bez łódzkich rzek nie byłoby takiej Łodzi, jaką znamy dziś. Niegdyś stanowiły ważny element infrastruktury przemysłu włókienniczego, dziś są ukryte pod ziemią lub płyną w kanałach. Miasto chce odzyskać rzeki dla łodzian. Znamy już pierwsze koncepcje dla Łódki.

To jedna z najsłynniejszych łódzkich rzek. Nad jej brzegiem zaczęła się historia miasta – to właśnie tu w XIII wieku założono osadę, która dała początek Łodzi. Łódka swoje źródła ma na Sikawie. Wije się niemal przez całe miasto, by w końcu wpaść do Neru, już poza granicami Łodzi. Tworzy malownicze doliny - na przykład przy Akademii Sztuk Pięknych czy w Parku Ocalałych. Ze względów sanitarnych w XIX wieku została częściowo ukryta w kanale. Pod ziemią przepływa przez Park Helenów i Park Staromiejski. Wraca na powierzchnię w Parku na Zdrowiu i dalej wije się w kierunku Brusa. W czasach rozwoju przemysłu włókienniczego Łódka zasilała zakłady Biedermanna, Poznańskiego i wielu innych fabrykantów.

Łódka znów będzie służyła łodzianom

Choć ma bogatą historię i tworzy niezwykły krajobraz, dziś Łódka jest jedynie jednym z wielu zapomnianych cieków. To wkrótce się zmieni. Miasto chce odkryć ją dla mieszkańców na nowo. Projekty renaturyzacji rzeki dotyczą odcinka od ulicy Konstantynowskiej do granic Łodzi. Przede wszystkim znikną betonowe koryta. Zastąpi je bujna roślinność, zapewniająca pokarm i schronienie dla zwierząt. Wzdłuż rzeki powstaną ścieżki dla pieszych i rowerzystów oraz pomosty, które pozwolą mieszkańcom z bliska obserwować dziką przyrodę. Nieopodal, na przyległych łąkach znajdą się miejsca do wypoczynku i rekreacji. W projekcie uwzględnione zostaną zlokalizowane nad brzegiem Łódki historyczne obiekty - folwark Meyera na Brusie, zabytkowa zajezdnia tramwajowa czy dawny schron. Na nadrzecznym szlaku nie zabraknie też elementów edukacyjnych.

W Łodzi jest ponad 20 rzek. Miasto już wcześniej odzyskało dla mieszkańców Sokołówkę, wkrótce to samo stanie się z Lamusem. Oprócz Łódki na nowo zagospodarowane zostaną również doliny Neru i Jasienia.

Źródło: UM Łódź / lodz.pl