Łódź z najwyższą ilością pustostanów na rynku powierzchni biurowych w Polsce

Orzech

Łódź jest miastem, które nie odnotowało nowej podaży w I kwartale 2023 roku. Mimo to, aktywność deweloperów jest na dość wysokim poziomie i przy utrzymaniu terminów wielkość oddanej do końca roku powierzchni powinna być na zbliżonym poziomie, co w roku 2022.

Biorąc pod uwagę, że w I kwartale 2023 roku nie oddano do użytku żadnego nowego obiektu, całkowite zasoby biurowe w Łodzi pozostały na tym samym poziomie, tj. 632 000 mkw. Największa koncentracja budynków biurowych znajduje się w centrum miasta oraz dzielnicy Widzew.

Na koniec marca w realizacji zidentyfikowane było 48 100 mkw. powierzchni biurowej, której finalizacje rozłożone są na kolejne dwa lata. Jeżeli deweloperzy dotrzymają planowanych terminów, to ponad 40 000 mkw. trafi na rynek jeszcze w tym roku. Największymi inwestycjami pozostającymi w budowie są Widzewska Manufaktura (29 900 mkw., Cavatina Holding) oraz kolejny budynek kompleksu Fuzja (8 300 mkw., Echo Investment).

– Od stycznia do marca 2023 roku łódzcy najemcy podpisali umowy najmu na ponad 14 600 mkw., co stanowiło 8% całkowitego wolumenu umów zawartych w tym okresie w miastach regionalnych. Warto zaznaczyć, że odnotowany wynik był wyższy o 32% w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz o 20% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku – komentuje Katarzyna Bojar, Konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

W strukturze transakcji najmu dominowały nowe umowy (82%). W analizowanym okresie nie odnotowano żadnej umowy ekspansji, natomiast pozostałe 18% stanowiły renegocjacje.

Stosunkowo wysoki popyt w połączeniu z brakiem nowej podaży skutkował obniżeniem się współczynnika pustostanu w porównaniu z poprzednim kwartałem o 0,5 pp., który na koniec marca 2023 roku wyniósł 20,5%. Odnotowany w Łodzi współczynnik pustostanów jest w dalszym ciągu najwyższym wynikiem wśród miast regionalnych.

– Łódź z uwagi na centralne położenie oraz różnorodne zaplecze edukacyjne i obfitość międzynarodowych koncernów jest atrakcyjnym miastem do rozwoju działalności. Notowane w mieście czynsze są konkurencyjne. Stawki wywoławcze czynszu na łódzkim rynku biurowym na koniec I kw. 2023 roku wynosiły od 9,00 do 15,00 euro za mkw. miesięcznie. W dalszym ciągu obserwujemy utrzymujące się wysokie koszty budowy, a także wciąż wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych, które hamują możliwości negocjacyjne inwestorów, a to z kolei może prowadzić do wzrostu stawek czynszów zwłaszcza w nowych budynkach. Dodatkowo, nadal należy oczekiwać wzrostu stawek eksploatacyjnych z uwagi na wciąż postępujący wzrost cen usług oraz mediów. Stawki opłat eksploatacyjnych na koniec marca 2023 roku kształtowały się w przedziale od 15,00 do 28,00 zł/mkw./miesiąc – dodaje Filip Kowalski, Senior Negocjator w dziale reprezentacji najemcy w Knight Frank.