Made in Poland, Jawor. Milion silników z Mercedes-Benz Manufacturing Poland!

Orzech

11 stycznia na pewno zapisze się na kartach historii Mercedes-Benz Manufacturing Poland w Jaworze, na Dolnym Śląsku. To właśnie tego dnia z linii produkcyjnej wyjechał MILIONOWY silnik Made in Jawor.

– Oto kilka faktów, które sprawią, że z dumą spojrzycie na nasze osiągnięcia: • Wszystkie nasze silniki ważą tyle co 22 wieże Eiffla, 32 rakiety Starship, 383 stacje kosmiczne, 480 samolotów Boeing, 1 230 769 230 widelców i 3 statki „Titanic”! • Ilość oleju, którą użyliśmy do ich napędu – aż 8 milionów litrów – mogłaby wypełnić dwa baseny olimpijskie! Dziękujemy działowi Rework Cold Test Training Center za te fascynujące przeliczenia, które dodają nowy wymiar naszym osiągnięciom. Razem tworzymy historię, a każdy silnik, który opuszcza naszą fabrykę, to kolejny krok w nieustannym rozwoju naszej firmy. Jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy i niech nasz rozwój trwa dalej, bo kolejne miliony są już tylko następnym etapem naszego nieustannego postępu! – czytamy na stronie Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Pierwsza w Polsce fabryka silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz jest zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia w gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, produkuje czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowoczesna fabryka jest połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0“, a jej uruchomienie pozwoliło na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. Budowa rozpoczęła się w 2017 roku.

Wartość inwestycji koncernu Mercedes-Benz AG w Jaworze to około 600 mln euro, czyli ponad 2,5 mld zł. Uruchomienie tak nowoczesnego zakładu to jednak nie tylko inwestycja w jego budowę. Fabryka w Jaworze to również stworzenie ponad 1000 nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, z których każde generuje dodatkowe miejsca pracy u kooperantów, poddostawców i usługodawców w regionie. Firma organizuje również szereg działań edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli z regionu, mających na celu pomoc w podnoszeniu kwalifikacji absolwentów szkół technicznych. Oferowane przez koncern szkolenia przyszłych polskich pracowników przez wykwalifikowanych ekspertów z Niemiec pozwalają na transfer umiejętności i wiedzy na temat innowacji technologicznych i organizacyjnych oraz nowoczesnych metod zarządzania, przyczyniając się do dalszego wzrostu produktywności gospodarki regionu.

Zakład w Jaworze dołączył do sieci fabryk zespołów napędowych Mercedes-Benz, obejmującą wiele niemieckich i międzynarodowych zakładów. Wiodącą fabryką jest Untertürkheim, produkująca silniki, skrzynie biegów, osie i związane z nimi podzespoły. Z kolei zakład w Berlinie specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji ultranowoczesnych podzespołów oraz części, jak również w wytwarzaniu jednostek napędowych. Mercedes-Benz w Hamburgu rozwija i produkuje osie napędowe oraz ich elementy, a także kolumny kierownicze, elementy układów wydechowych i lekkie elementy konstrukcyjne. Fabryka silników MDC Power w Kölledzie w niemieckim kraju związkowym Turyngia – spółka zależna będąca w 100% własnością Mercedes-Benz AG – produkuje silniki czterocylindrowe dla samochodów Mercedes-Benz oraz Mercedes-AMG.

Będzie kolejna wielka inwestycja Mercedes-Benz w Jaworze!

Pod koniec ubiegłego roku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" podpisała z Mercedes-Benz umowę o sprzedaży terenu pod kolejną wielką inwestycję. W Jaworze powstanie kolejne 1500 nowych bezpośrednich nowych miejsc prac plus kilka tysięcy w tzw. "otoczeniu biznesowym" tej inwestycji.

Kolejna wielka inwestycja zagraniczna na Dolnym Śląsku. Mercedes-Benz wybuduje w Polsce fabrykę samochodów elektrycznych. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 1,3 miliarda euro (ponad 6,1 mld zł).

Środki zostaną przeznaczone nie tylko na budowę nowego zakładu, ale także na rozwój kompetencji pracowników w zakresie elektromobilności. To świetna informacja dla mieszkańców Miasto Jawor i okolic, która przełoży się na wzrost atrakcyjności regionu dla wysoko kwalifikowanych kandydatów do pracy.

Kolejna inwestycja jest wynikiem udanej współpracy między Mercedes-Benz w Jaworze, a WSSE "INVEST-PARK".

– W sąsiedztwie naszej fabryki silników i baterii elektrycznych i z częściowym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury, w Jaworze powstanie nowoczesna fabryka całkowicie elektrycznych lekkich samochodów dostawczych na zupełnie nowej platformie VAN.EA. Wysokość inwestycji to ponad miliard Euro – mówi dr Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

– Tę inwestycję można zaliczyć do najistotniejszych w historii naszej strefy. Dzięki niej Jawor na Dolnym Śląsku stanie się istotnym punktem w sieci produkcyjnej Mercedes-Benz w Europie. – mówi Piotr Wojtyczka, Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zakład powstanie w Jaworze naprzeciwko już istniejącej od 2019 roku fabryki silników i baterii do samochodów elektrycznych, która powstała 2020 r.

Nowa fabryka na Dolnym Śląsku będzie pierwszym na świecie ośrodkiem produkcyjnym tej wielkiej niemieckiej firmy, którego hale opuszczać będą wyłącznie elektryczne auta dostawcze. W perspektywie jest też możliwość produkcji w Jaworze samochodów dla amerykańskiej marki Rivian.

– Jawor odgrywa bardzo ważną rolę, a jeszcze ważniejszą odgrywać będzie w przyszłości dla naszej firmy. Ta lokalizacja w tej chwili jest już częścią naszej globalnej sieci, a stanie się częścią naszej sieci produkcji elektrycznych pojazdów dostawczych – poinformowała podczas ogłaszania inwestycji w Jaworze w grudniu 2022 r. firma Mercedes-Benz Group AG.

– Jest to kolejny kamień milowy na drodze działu aut dostawczych Mercedesa do całkowicie elektrycznej mobilności. Wraz z reorganizacją europejskiej sieci produkcyjnej samochodów dostawczych, firma zabezpiecza długoterminowe perspektywy istniejących zakładów w Europie i rozszerza sieć o nowy zakład w znanej lokalizacji w Jaworze na Dolnym Śląsku, gdzie istnieje już fabryka silników i baterii elektrycznych – poinformowano wówczas komunikacie.

Firma Mercedes-Benz w informacji prasowej poinformowała, że planuje zainwestować ponad 1 mld euro w latach 2023-2027 w ramach uzgodnionego planu inwestycyjnego na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park".

– Chcemy zainwestować ponad miliard euro właśnie w Jaworze w najbliższych latach. W Jaworze produkować będziemy pojazdy przyszłości – powiedział podczas ogłaszania inwestycji w Jaworze, w grudniu 2022 r., szef działu pojazdów użytkowych w Grupie Mercedes-Benz Mathias Geisen.

Przedstawiciele inwestora podkreślili, że polski rząd i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest Park", Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a także miasto Jawor i gmina Męcinka wspierają projekt i aktywnie angażują się w rozwój inwestycji.

We wspólnym oświadczeniu (Memorandum of Understanding) strony zobowiązały się do dalszego rozwoju terenu przyszłej inwestycji. Istniejący zakład w Jaworze był od początku zaprojektowany jako fabryka neutralna pod względem emisji CO2 i tym samym odgrywa pionierską rolę w strategii realizacji celów zrównoważonego rozwoju Mercedes-Benz Group AG.

Rekordowa inwestycja Mercedesa

Najnowszą, trzecią już inwestycję Mercedesa w Jaworze, na Dolnym Śląsku śmiało można nazwać rekordową. Dla porównania inny niemiecki potentat motoryzacyjny - Volkswagen w fabrykę Craftera we Wrześni pod Poznaniem zainwestował 800 mln euro (3,8 mld zł). Nowy zakład Stellantis w Gliwicach, w województwie śląskim to inwestycja na poziomie 280-300 mln euro (1,4 mld zł).

Koncern Daimler AG i jego marka Mercedes-Benz zainwestowały w ostatnich latach w Jaworze już ponad 3 miliardy złotych.

Na 50 hektarach powstała nowoczesna, inteligentna i zdygitalizowana fabryka czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych oraz baterii elektrycznych (do pojazdów typu plug-in hybrid i czysto elektrycznych) do samochodów osobowych Mercedes-Benz.

Produkcja opiera się tu na zasadach Przemysłu 4.0. Jest zautomatyzowana (ok. 100 robotów i 220 pojazdów autonomicznych) i zdygitalizowana ("cyfrowe bliźniaki", AR i VR). To także pierwsza całkowicie bezemisyjna fabryka koncernu Daimler – zakład jest w 100 proc. zasilany energią odnawialną z pobliskiej farmy wiatrowej Taczalin. Ciepło jest produkowane z biomasy.