17 lipca, w Świętoszowie, w województwie dolnośląskim została uruchomiona nowa, tymczasowa baza wojsk US Army. Skorzystają z niej pododdziały przerzucane na wschodnią flankę z myślą o ćwiczeniach albo dyżurze bojowym. Jest to jedna z ponad stu inwestycji realizowanych w ramach umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA.
Jest to tak zwana baza przejściowa, oznaczona angielskim skrótem ISB (Intermediate Staging Base). Zajmuje łącznie powierzchnię 18 ha. W jej obrębie wyznaczone zostały miejsca pod namioty, a także na obsługę i do przechowywania sprzętu. Teren jest ogrodzony, zaopatrzony w media oraz instalacje elektryczne. W każdej chwili baza w Świętoszowie, zlokalizowana w bliskiej odległości od granicy z polsko-niemieckiej, może przyjąć 1200 żołnierzy.
– Tymczasowe zakwaterowanie znajdą tutaj wojskowi przerzucani na ćwiczenia albo pełniący dyżur bojowy na wschodniej flance NATO. Z bazy skorzystają pododdziały nie tylko armii amerykańskiej, lecz także innych wojsk sojuszniczych, choćby natowskie siły szybkiego reagowania – wyjaśnia płk Christopher Jones, dowódca brygady wsparcia 1 Dywizji Kawalerii US Army, cytowany przez portal "Polska Zbrojna".
"Inwestycja została zrealizowana w ramach umowy o wzmocnionej współpracy obronnej, którą w sierpniu 2020 roku zawarły rządy Polski i USA. Kolejne punkty porozumienia mówiły m.in. o sformowaniu Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego w Poznaniu, budowie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim czy wreszcie bazy załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych USA we Wrocławiu-Strachowicach. Łącznie Polska zobowiązała się do realizacji 114 inwestycji w 11 różnych lokalizacjach" – informuje "Polska Zbrojna".
Koszt budowy nowej bazy w Świętoszowie, w województwie dolnośląskim wyniósł 46 mln zł. Została zbudowana zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez US Army.
Jak przypomina portal "Polska Zbrojna" - ", pierwszy amerykański pododdział zaczął stacjonować w Polsce jeszcze w 2012 roku. Był to tzw. Aviation Detachment, który trafił do Łasku (woj. łódzkie). Składał się z kilkunastu żołnierzy, których zadaniem stało się przygotowanie kolejnych rotacji sił powietrznych USA. Pięć lat później w zachodniej Polsce rozlokowana została Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT). Są tam tam do dziś".
Obecnie, we wszystkich lokalizacjach na terenie naszego kraju, stacjonuje około 10 tys. żołnierzy US Army.