Nowa, duża inwestycja w puławskich zakładach Grupy Azoty

Orzech

W Grupie Azoty Puławy uruchomiona została V linia instalacji kwasu azotowego, tym samym zakończony został kluczowy etap rozruchów instalacji. V linia to element inwestycji pt. „Modernizacja instalacji kwasu azotowego oraz budowa nowych instalacji kwasu azotowego, neutralizacji i produkcji nowych nawozów na bazie kwasu azotowego”. Koszt linii kwasu azotowego to 300 mln zł.

• Projekt zwiększa efektywność produkcji kwasu azotowego, poprawia ekonomikę wytwarzanych na jego bazie nawozów, ma również na celu ograniczenie emisji do środowiska.

• V linia kwasu o zdolności produkcyjnej 1000 ton/dobę (w przeliczeniu na 100% stężenie kwasu) oraz IV linia neutralizacji o zdolności produkcyjnej 1300 ton/dobę, której rozruch technologiczny rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, docelowo umożliwią zwiększenie zdolności produkcji wysokiej jakości nawozów granulowanych (macro) dla nowoczesnych technologii nawożenia, a także pełne dociążenie dwóch linii instalacji granulacji mechanicznej.

• Uruchomienie V linii kwasu azotowego pozwala również na płynne przeprowadzenie modernizacji istniejących czterech linii kwasu azotowego (linia I została już w 80% zmodernizowana).

Dzięki wykorzystaniu na nowej linii systemu EnviNOx® , czyli katalitycznej redukcji N2O i NOx możliwe będzie osiągnięcie niskich poziomów emisji: zmniejszenie emisji NOx o 98% i N2O o 96,6%. Nastąpi też poprawa efektywności produkcji i wskaźników zużycia: amoniaku o 3%, energii elektrycznej o 26% i pary wodnej o 18%.

– Zakończyliśmy ważny etap inwestycji, której koncepcja w zakresie budowy nowej linii kwasu azotowego oraz modernizacji czterech istniejących linii kwasu i rozbudowy potencjału nawozowego, w tym dwóch linii granulacji mechanicznej saletry, powstała w latach 2012-2014. Pierwsze kluczowe decyzje w tym zakresie podjęto jeszcze w 2015 roku. Niestety, sposób realizacji tej sekwencji inwestycji pozostawia wiele do życzenia - zakończenie i rozpoczęcie komercjalizacji planowane było w latach 2019-2021.

Poza wieloletnim opóźnieniem, w 2022 roku zadecydowano o zawieszeniu realizacji części tej inwestycji, tj. nowej linii do produkcji nawozów i modernizacji IV linii kwasu azotowego. Stawiamy na ten projekt, bo wiemy jak duży potencjał ma dla Grupy Azoty. Komercjalizujemy jego założenia, czego przykładem jest wprowadzenie na rynek w lipcu br. nawozu megAN 33,5. Z kolei kilka dni temu poszerzyliśmy portfolio produktowe o eNpluS, czyli produkt z siarką i wapniem – podkreśla Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy Hubert Kamola.

Rozbudowa produkcji kwasu azotowego pozwoli Grupie Azoty Puławy na uniknięcie postojów instalacji, a co za tym idzie, strat w produkcji nawozów, likwidację tzw. „wąskich gardeł” w ciągu produkcyjnym (na węzłach absorpcji, chłodzenia). Nastąpi także pełna integracja produkcyjna z innymi instalacjami z wykorzystaniem pełnej infrastruktury oraz obecnego potencjału produkcyjnego.

Zdjęcie ilustracyjne