Nowa, wielka inwestycja w Trójmieście! Powstanie Sopockie Centrum Kuracyjne

Orzech

Przy Zdroju św. Wojciecha, przy ul. Bitwy pod Płowcami, powstanie infrastruktura lecznicza i uzdrowiskowa – Sopockie Centrum Kuracyjne. Wykonawca projektu architektoniczno-urbanistycznego zostanie wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu.

Sopockie Centrum Kuracyjne będzie dostępną dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów odwiedzających Sopot bazą zabiegową z Zakładem Rehabilitacji Leczniczej, sanatorium i niezbędną infrastrukturą uzdrowiskową. Ideą, która przyświeca budowie jest wzmocnienie potencjału uzdrowiskowego Sopotu przy jednoczesnym wytyczeniu centrum kuracyjnego zlokalizowanego poza turystycznym centrum miasta. Powstający kompleks będzie impulsem dla rozwoju działalności i usług uzdrowiskowych, a także pozwoli na rozłożenie ruchu turystycznego i przeniesienie go również poza sezon letni. Szacunkowy koszt budowy centrum to ok. 250 mln złotych.

– Od długiego czasu analizowaliśmy jaką ofertę, w oparciu o solankę, której wydobycie przejęła spółka miejska Aqua Sopot, przedstawić mieszkańcom i gościom. Jesteśmy po wielu rozmowach i analizach, widzimy jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Postawiliśmy na rehabilitację uzdrowiskową. Stąd decyzja o usytuowaniu centrum kuracyjnego na terenie należącym do miasta tu, gdzie mamy ujęcie sopockiej solanki. To tu powstanie nowe, uzdrowiskowe centrum Sopotu – mówiła podczas konferencji prasowej Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu.

Kompleks będzie zaprojektowany w taki sposób, by umożliwić leczenie i zabiegi, stacjonarnie i ambulatoryjnie, z wykorzystaniem sopockiej solanki. Docelowo będzie miejscem, w którym poprzez leczenie i rehabilitacje uzyskuje się poprawę kondycji fizycznej i psychicznej i wiodącym ośrodkiem wzmacniającym uzdrowiskową markę Sopotu.

– Podstawą funkcjonowania nowego obiektu będzie wiedza i wieloletnie doświadczenia fizjoterapeutów, pracowników medycznych, średniego personelu i lekarzy SPZOZ „Uzdrowisko Sopot”. Wcześniej przedstawią oni architektom i projektantom wszystkie dane medyczne, by obiekt spełniał wszelkie wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, ZUS czy innych podmiotów, które będą tu kierowały pacjentów – mówił Paweł Skrzywanek, dyrektor SPZOZ „Uzdrowisko Sopot”.

Inwestycja obejmie budowę zakładu przyrodo-leczniczego, przychodni uzdrowiskowej, sanatorium oraz zakładu rehabilitacji leczniczej z basenami solankowymi.

– Na przełomie kwietnia i maja ogłosimy międzynarodowy konkurs architektoniczny, a efektem będzie projekt wykonawczy wraz z pozwoleniami na budowę. Po około dwóch latach rozpoczniemy realizację inwestycji, która zakłada powstanie obiektów leczniczych na tym obszarze. Ten obiekt da zupełnie nową jakość oferty uzdrowiskowej w mieście – powiedział Marek Bogacki, członek Zarządu AQUA Sopot Sp. z o.o.

W skład międzynarodowy komisji konkursowej, która oceni projekty, wchodzą m.in. polscy architekci prof. Ewa Kuryłowicz i prof. Rafał Janowicz, a także Thornbjorn Andersson, Sweco Architects (Szwecja), Yuki Ikeguchi, główna architektka Kengo Kuma&Associates (Japonia) i Alice Dietsch, dyrektor Studio AL_A (Wielka Brytania). Rywalizacja nie będzie łatwa, ocenia prof. dr. hab.inż. arch. Ewa Kuryłowicz, prokurent w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN.

– Zainteresowanie tego rodzaju konkursami i projektami architektonicznymi rośnie, bo rośnie zapotrzebowanie. Na świecie od wielu lat mówi się o „architekturze zdrowia” a takie obiekty buduje się w centrach miast a nie, jak kiedyś, w dzielnicach peryferyjnych. Liczymy, że jesienią będziemy mogli oglądać efekty tego projektowego współzawodnictwa, a będzie ono niełatwe. Tego rodzaju budynki są naszpikowane technologią, nie tylko szpitalną. Poza tym wielką wagę przywiązuje się dziś do kwestii psychicznych, emocjonalnych, do dobrostanu osób, które będą tu odpoczywać i się leczyć. To wiąże się z przestrzenią, z formą. Ogromną rolę odegra tu architektura – tłumaczy prof. Ewa Kuryłowicz.

Według wstępnego harmonogramu rozstrzygnięcie konkursu architektoniczno-urbanistycznego nastąpi na początku czwartego kwartału tego roku. Dokumentacja projektowa powstanie w latach 2025-2026, a budowa powinna rozpocząć się na przełomie roku 2026 i 2027.

Źródło: UM Sopot