Nowe życie warszawskiego "Szpiegowa" (dawnego domu pracowników ambasady ZSRR)

Orzech

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski podpisali porozumienie dotyczące ostatecznego przejęcia przez miasto terenu zwanego „Szpiegowem”. W zmodernizowanej nieruchomości powstaną m.in. mieszkania służbowe dla pracowników ważnych z perspektywy interesu publicznego.

– Bardzo się z tego cieszę, że zamiast zbrodniczemu reżimowi, ten budynek wreszcie będzie mógł służyć warszawiankom i warszawiakom, bo jest to w pewnym sensie symbol. Jeszcze raz duże podziękowania dla pana wojewody i dla rządu, który w końcu zdecydował się przekazać ten budynek miastu i dla wszystkich tych, którzy przez te miesiące pracowali nad tym, żeby metr po metrze przejrzeć nieruchomość, zrobić dokładne analizy i dokumentację – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Na mocy podpisanego porozumienia nieruchomość, znajdująca się przy ul. Jana III Sobieskiego 100, została przekazana miastu w formie darowizny. W zamian - z zasobu m.st. Warszawy 40 lokali mieszkalnych z zasobu miasta już w najbliższych miesiącach trafi do policjantów, którzy stoją na straży bezpieczeństwa mieszkańców.

W ciągu ostatnich miesięcy, podobnie jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, intensywnie współpracujemy ze służbami. Zmierzamy w stronę zwiększenia bezpieczeństwa właśnie przekazując część mieszkań dla policjantów, to jest kolejny krok. Przypomnę, że od 1 stycznia obowiązuje Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Najbliższe lata, miesiące będzie to intensywna praca strony rządowej we współpracy z samorządami na wszystkich polach, zarówno tu w Warszawie, jak i na całym Mazowszu. Po to, żeby budować bezpieczeństwo i chronić mieszkańców przed wszystkimi zagrożeniami – powiedział Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki.

Historia Szpiegowa

Przy Sobieskiego 100 był niegdyś dom pracowników ambasady ZSRR. Kompleks ma łączną powierzchnie 7 tys. metrów kwadratowych . Dziś, z 89 zrujnowanymi mieszkaniami rozlokowanymi na 13 kondygnacjach, “Szpiegowo” to smutny pomnik przeszłości.

Z budynku – jeszcze przed jego komorniczym przejęciem – zostało zabrane wszystko, co miało jakąkolwiek wartość – ze ścian wycięto nawet przewody elektryczne oraz rury. W całym „Szpiegowie” pozostawiono tylko jeden kaloryfer.

Po wieloletnich bataliach, w kwietniu 2022 r. Warszawa odzyskała "Szpiegowo" – teren bezprawnie okupowany przez Federację Rosyjską.

Co dalej?

– Rosjanie zabrali całą dokumentację. Teraz mamy bardzo dokładne ekspertyzy. Jesteśmy gotowi do tego, żeby zaczynać. Łączny koszt to 100 mln złotych. Będziemy aktywnie zabiegać o środki z Funduszu Dopłat BGK, aby zrealizować tę strategiczną inwestycję – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Konieczne jest m.in. odtworzenie wszystkich instalacji, wykonanie przyłączy wszystkich mediów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, czy też termomodernizacja obiektu. Obowiązujący w tym miejscu plan miejscowy pozwala też na wybudowanie na nieruchomości drugiego budynku mieszkalnego. Nowy budynek, maksymalnie 6-kondygnacyjny, będzie mógł powstać w miejscu obecnych zabudowań pomocniczych, w tym dawnego klubu oficerskiego. Budynek ten będzie wpisywać się w układ urbanistyczny rejonu oraz nawiązywać architektonicznie do bryły „Szpiegowa”. Jego maksymalna całkowita powierzchnia użytkowa będzie mogła wynosić do 4,1 tys. m2. Miasto szacuje, że pomieści on do 70 lokali mieszkalnych oraz lokale usługowe o charakterze niekomercyjnym, służące mieszkańcom. W jednopoziomowym, podziemnym garażu może powstać 67 miejsc postojowych.

Źródło: UM Warszawa