Nowoczesne technologie lotnicze i kosmiczne na poznańskim Kampusie Kąkolewo

Orzech

Kampus Kąkolewo w Poznaniu zajmuje się prowadzeniem nowatorskich projektów badawczych z zakresu lotnictwa, robotyki i kosmonautyki. Powstał na miejscu dawnego lotniska w ramach projektu Aerosfera. Lotnisko rzeczy.

Wybudowano hangar statków powietrznych wraz z zapleczem B+R, infrastrukturą inteligentnego monitorowania i zarządzania przestrzenią badawczą, którą będzie całe lotnisko.

Ponadto Kampus został wyposażony w najnowocześniejszą infrastrukturę, m.in. w specjalistyczne roboty, pojazdy naziemne, urządzenia pomiarowe, samolot, park maszynowy CNC, systemy wizyjne rozszerzonej rzeczywistości i systemy służące do analizy trajektorii lotu.

Kampus posiada też zestawy sensorów oraz system śledzenia i odwzorowania lokalizacji statków powietrznych w przestrzeni i pakiety dedykowanego oprogramowania wspomagającego przetwarzanie i analizę danych z oblotów BSP. Powstało też oświetlenie pasa startowego z drogami dojścia/dojazdowymi oraz świetlny system ścieżki podejścia.

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk odwiedził w piątek 19 lipca Kampus Kąkolewo Politechniki Poznańskiej.

– Gratuluję Państwu stworzenia kluczowego miejsca na mapie polskich ośrodków badawczych – powiedział szef MRiT na spotkaniu z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w projekt Aerosfera. Lotnisko rzeczy.

Komputer kwantowy w Poznaniu

W połowie 2025 r. w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym zacznie działać komputer kwantowy EuroQCS-Poland, który pozwoli rozwijać technologie kwantowe w naszym kraju. Zakup zostanie współfinasowany ze środków rządowych z Ministerstwa Cyfryzacji.

Komputer kwantowy posłuży naukowcom, przedstawicielom przemysłu oraz sektora publicznego z całej Europy do rozwijania aplikacji dla przemysłu, nauki oraz społeczeństwa. Dzięki nowemu komputerowi kwantowemu, możliwości europejskiej infrastruktury superkomputerowej znacznie się rozszerzą.

Źródło: MRiT