Ogród Pałacu Prezydenckiego w Warszawie wpisany do rejestru zabytków

Orzech

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego historycznego ogrodu Pałacu Prezydenckiego, znajdującego się w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48, dzielnica Śródmieście.

Historyczny ogród Pałacu Prezydenckiego to unikalny w skali miasta przykład założenia ogrodowego, które pomimo wielokrotnych rearanżacji, zniszczeń wojennych i projektów odbudowy zachowało swoją autentyczność i integralność. Jego historia sięga 1643 roku i wiąże się bezpośrednio z budową rezydencji hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Założeniu pałacowemu od początku towarzyszył ogród położony na opadającym ku Wiśle zboczu.

Zachowane założenie stanowi świadectwo działalności wybitnych ogrodników i architektów: spektakularnej rearanżacji dokonanej przez Carla Georga Knackfussa, przekształcenia ogrodu w duchu romantycznego założenia krajobrazowego pod kierunkiem Chrystiana Piotra Aignera, w końcu nadanie mu formy modernistycznej, dzięki rearanżacji Mariana Lalewicza. W 2021 roku rozpoczęto formalne przygotowanie ogrodu do przyszłej rewaloryzacji oraz właściwej pielęgnacji. Przyjęto kierunek rewaloryzacji zmierzający do przywrócenia stanu z lat 1920–1939.

Przypominamy, że dawne ogrody skarpy warszawskiej stały się w ostatnich latach przedmiotem troski konserwatorskiej. Oprócz Ogrodów Zamku Królewskiego, wpisanych do rejestru zabytków w 1965 r., kompleksową ochroną konserwatorską objęto ogrody klasztorów sakramentek (wpis do rejestru w roku 2007), szarytek (2016), karmelitów (ob. seminaryjny, 2019) i wizytek (2022).

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie