Panattoni z finansowaniem na obiekt BTS Air Spiralo w Wielkopolsce. Blisko 6,5 mln euro od Alior Bank

Orzech

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, z drugim w niedługim czasie finansowaniem od Alior Banku. Tym razem deweloper uzyskał kredyt w wysokości blisko 6,5 mln euro na projekt BTS dla Air Spiralo – wiodącego producenta systemów wentylacyjnych w Europie.

Według najnowszych raportów blisko 1/3 realizowanej powierzchni przemysłowej w kraju jest obecnie przeznaczona pod procesy produkcyjne. Zjawisko to napędza Panattoni, lider polskiego i europejskiego rynku, które nieustannie rozwija swoje portfolio szytych na miarę fabryk. W ubiegłym miesiącu deweloper ruszył w Szamotułach z budową zakładu produkcyjno-magazynowego o powierzchni 9500 m kw. dla Air Spiralo, a teraz uzyskał od Alior Banku finansowanie w wysokości blisko 6,5 mln mln euro na realizację tego obiektu.

– Alior Bank udzielając nam w niedługim czasie dwóch dużych kredytów na realizację obiektów produkcyjnych potwierdza ogromne zaufanie do Panattoni w zakresie realizacji szytych na miarę. To naturalny efekt budowanej przez lata pozycji i realizacji w kraju blisko 4 mln m kw. w formule BTS i BTO. Ogromne doświadczenie pozwala być pewnym partnerem dla dziesiątek branż, a instytucje finansowe doceniają zaufanie biznesu wobec Panattoni BTS. Dziękujemy Alior Bankowi za zaufanie i liczymy na kolejne owocne współprace – komentuje Karina Trojańska, Chief Financing & Operating Officer w Panattoni.

W ramach nowej inwestycji Air Spiralo prowadzić będzie procesy produkcyjne oraz logistyczne i magazynowe, a dopasowany obiekt umożliwi ekspansję produkcji w przyszłości. Dzięki powierzchni dostarczonej przez Panattoni BTS w Szamotułach firma skonsoliduje operacje logistyczne i wytwórcze z trzech dotychczasowych lokalizacji. Budynek zostanie oddany do użytku klienta na przełomie maja i czerwca 2024 roku.

– Wybranie Szamotuł na tak ważną realizację przez Air Spiralo, po raz kolejny potwierdza ogromną atrakcyjność zachodniej Polski dla międzynarodowej działalności. Ta część kraju coraz częściej staje się hubem dla europejskich i globalnych firm, które działając według wyśrubowanych standardów stawiają właśnie na realizacje BTS, charakteryzujące się bardzo dużą elastycznością i możliwością dostosowania. Rozwój tego segmentu będzie też niewątpliwie napędzany przez zjawisko nearshoringu i przenoszenia zakładów produkcyjnych bliżej odbiorcy końcowego – podsumowuje Karina Trojańska.

Obiekt dla Air Spiralo zostanie wyposażony w szereg zrównoważonych rozwiązań. Inwestycja przejdzie certyfikację BREEAM na poziomie Excellent, a Panattoni wzmocni dach pod instalację fotowoltaiki oraz urządzenia chłodzące. Ponadto zakład powstaje na terenie poprzemysłowym, czym wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Panattoni w ramach inwestycji zrealizuje także powierzchnię biurową w wysokim standardzie z dodatkowymi przeszkleniami, a pracownicy będą mogli korzystać m.in. z infrastruktury dla rowerzystów czy miejsc parkingowych dla carsharingu.

Instytucje finansowe doceniają wysoki standard ekologiczny realizowanych projektów, a także wszechstronność Panattoni BTS, które w Europie Środkowo-Wschodniej dostarczyło ponad 100 szytych na miarę obiektów przemysłowych. W ostatnim czasie firma m.in. ukończyła w Żarach realizację dla Vita Group - międzynarodowego producenta pianki poliuretanowej – czy w Rzeszowie zakład produkcyjno-usługowy dla Knorr-Bremse - wiodącego producenta systemów układów hamulcowych do pojazdów szynowych i użytkowych. Wcześniej w tym roku deweloper oddał do użytku m.in. centrum dystrybucyjne dla sieci sklepów Action czy Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe.