Park Szczytnicki we Wrocławiu zostanie powiększony. Powstaną Ogrody Szczytnickie [WIZUALIZACJE]

Orzech

W stolicy Dolnego Śląska planowane jest powiększenie o 10 hektarów jednego z najpiękniejszych i najbardziej znanych parków – parku Szczytnickiego, położonego na "Wielkiej Wyspie". Powstać mają Ogrody Szczytnickie, które zlokalizowane zostaną na Sępolnie, między ulicami: 8 Maja, Dembowskiego, Mickiewicza i Kopernika.

W ramach planowanej przez miasto Wrocław nowej inwestycji, ma powstać zielony, dostępny dla wszystkich teren, przy zachodniej części osiedla Sępolno, pomiędzy ulicami: 8 Maja, Dembowskiego, Mickiewicza i Kopernika. Kiedyś były tu ogrody i szkółki, m.in. gospoda. Inwestycję musimy planować etapami. Będzie to kosztowne zadanie.

Pierwsze prace mogłyby się rozpocząć w przyszłym roku. Przede wszystkim teren musi być uporządkowany. Miasto chce zachować dawny charakter tego miejsca. W miarę możliwości będą stosowane naturalne materiały. Ingerencja w to, co istnieje, będzie ograniczona do minimum. Założeniem projektu jest, by w jak największym stopniu zachować istniejący drzewostan i do niego dostosować planowane zagospodarowanie.

Miasto przewiduje nowe nasadzenia w liczbie ok. 600 drzew (szczególnie gatunki rodzime: graby, klony, lipy, platany, ale też pojedyncze drzewa egzotyczne) oraz krzewy, byliny i łąki kwietne. Roślinność niska zostanie dobrana tak, by była przyjazna pszczołom i by stanowiła bazę pokarmową oraz schronienie dla ptaków, małych ssaków.

Zachodnia część terenu zostanie uporządkowana. Będą tam alejki spacerowe, strefy leśne i łąkowe. W centrum wschodniej części przewidziano funkcje związane z aktywnością społeczną wraz z zadrzewionym placem mogącym służyć organizacji lokalnych wydarzeń.

Zostaną odtworzone szklarnie i powstanie plac zabaw. W miejscu dawnego stadionu Budowlanych, na którym była bieżnia lekkoatletyczna i boisko piłkarskie, przewidziano część sportową z zapleczem oraz parking.

Planowane są rozbiórki zdewastowanych obiektów (szklarnie i budynki gospodarcze) i wygospodarowanie miejsca pod nowe budynki (gastronomia, toalety, budynek do celów społecznych), plac zabaw, strefę kultury i polanę rekreacyjną.

Projektanci nie chcą niepotrzebnie ingerować w teren. Układ dawnej szkółki wpływa na planowany przebieg ciągów komunikacyjnych i ma zostać utrzymany. Powstanie też ścieżka krajobrazowa, wpisująca się w istniejące przedepty. Nawierzchnia ścieżki będzie zmienna, w zależności od warunków w danym miejscu, będzie spójna pod względem koloru i małej architektury.

Miasto zaprasza na konsultacje społeczne w sprawie Ogrodów Szczytnickich:

13 września (wtorek), o godz. 17:30 rozpocznie się e-spotkanie konsultacyjne. Dwa dni później, 15 września (czwartek), o godz. 17:30, odbędzie się spotkanie w byłej zajezdni tramwajowej Dąbie, czyli w Czasoprzestrzeni.

22 września (czwartek), zaplanowany jest spacer po terenie przyszłej inwestycji. Konsultacje potrwają do 27 września.