PGE ma w ciągu kilku tygodni podjąć finalną decyzję inwestycyjną ws. morskiej farmy wiatrowej Baltica 2

Orzech

Grupa PGE jest w przededniu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej ws. realizacji projektu energetyki wiatrowej na morzu Baltica 2, powinna ona zapaść do końca czerwca – poinformował w marcu wiceprezes PGE ds. operacyjnych Przemysław Kołodziejak podczas posiedzenia podkomisji ds. krytycznej infrastruktury energetycznej. Dodał, że w maju o wsparciu projektu powinny zadecydować banki.

Według wcześniejszych informacji zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.

Podczas posiedzenia przedstawiciele PGE byli pytani o to, czy niewydzielenie aktywów węglowych do NABE utrudnia finansowanie projektów offshorowych.

– "Pozostawienie aktywów węglowych w strukturze grupy oczywiście nie ułatwia pozyskiwania finansowania. Większość instytucji finansowych, zwłaszcza tych zagranicznych, które mają wdrożone procedury ESG, patrzy na to, więc to generalnie nie ułatwia pozyskiwania finansowania nie tylko na morskie farmy wiatrowe, ale też na inne inwestycje, jakie mamy zaplanowane w grupie" – powiedział wiceprezes Kołodziejak.

– "Natomiast działamy w warunkach takich, jakie są i w tej chwili, jeżeli chodzi o finansowanie Baltici 2, czyli tej najbardziej zaawansowanej (farmy) w naszej grupie, jesteśmy w przededniu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej. Ta decyzja powinna do końca czerwca zapaść" – dodał.

Poinformował, że projekt jest finansowany w formule project finance i banki są świadome, że PGE ma aktywa węglowe w swojej strukturze.

– "Dzisiaj nie widzimy zagrożenia, żeby mogło to się zakończyć niepowodzeniem. Mamy nawet wstępną datę, że w maju decyzje banków o wsparciu tego projektu powinny zapaść" – powiedział.

Dodał, że projekt jest analizowany na bieżąco i przy obecnych warunkach i kosztach finansowania dalej jest opłacalny. Baltica 2 i Baltica 3 to projekty, które razem utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Grupa PGE realizuje je wspólnie z Orsted.