Pierwszy odcinek modernizowanej Chmielnej udostępniony mieszkańcom [FILM]

Orzech

1 sierpnia 2024 Balzola Polska udostępniła mieszkańcom Warszawy pierwszy odcinek zmodernizowanej ulicy Chmielnej. Zadanie jest częścią projektu Nowe Centrum Warszawy. Przyspieszenie prac jest wynikiem dialogu przedstawicieli Zarządu Terenów Publicznych z mieszkańcami oraz właścicielami lokali usługowych. Oddanie dla ruchu pieszego pierwszego odcinka przy Pasażu Wiecha i Kinie Atlantic zbiegło się również z uroczystościami z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W ramach przebudowy zostały posadzone drzewa i krzewy. Zamontowano również elementy małej architektury, to jest ławki i krzesła. Generalny Wykonawca – Konsorcjum Balzola Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum) oraz PHU BRUKSTAR Michał Kabziński zakłada, że sukcesywnie będzie udostępniał kolejne części ulicy. Zmiana strategii wykonania prac jest wynikiem dialogu Zarządu Terenów Publicznych z przedstawicielami mieszkańców ul. Chmielnej.

Balzola dotrzymuje słowa. Partnerskie podejście do współpracy z Miastem jak i z s±siadami budowy to nasza przewaga konkurencyjna, bo my stawiamy na dialog. Kiedy władze miasta poinformowały nas o planowanych tu uroczystościach z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego zdecydowaliśmy się na wcześniejszą realizację nasadzeń oraz montaż elementów małej architektury. Teren Pasażu Wiecha jest zacieniony, więc posadzone drzewa i krzewy, mimo wysokich temperatur, powinny sobie tu poradzić – wyjaśnia Kamil Pieniążek, Project Manager, Balzola Polska.

Remont Chmielnej to duże wyzwanie logistyczne nie tylko ze względu na fazowanie prac, ale przede wszystkim dostarczanie materiałów. Sama realizacja prac przy zachowaniu przejścia przez pełen zakres ulicy – od Pasażu Wiecha do Nowego Światu – w kontekście płynności prac i zachowaniu bezpieczeństwa dla mieszkańców, pracowników budowy oraz przechodniów to nie lada wyzwanie.

Balzola mimo wielu utrudnień wynikających ze specyfiki ciasnego placu budowy stanęła na wysokości zadania i udostępnia okolice Pasażu Wiecha i Kina Atlantic 1 sierpnia bieżącego roku.

Wykonawca będzie sukcesywnie udostępniać kolejne odcinki ulicy. Pierwotnie ulica miała być oddana w całości, po zakończeniu wszystkich prac na odcinku od ul. Nowy Świat do Pasażu Wiecha.

Zmieniamy kolor ul. Chmielnej z szarego na zielony

Większość prac została tu wykonana. Zasadzono też znaczną część zaplanowanych w tym obrębie drzew oraz część krzewów i bylin. Nasadzenia krzewów rozpoczęły się 23 lipca. Wcześniej, ze względu na wysokie temperatury, nie były one możliwe do zrealizowania. Po udostępnieniu terenu dla ruchu pieszego Generalny Wykonawca będzie jeszcze dosadzać brakującą zieleń zgodnie z pierwotnie zakładanym harmonogramem.

Lokale na Chmielnej działają mimo remontu

Zakres prac obejmuje roboty drogowe wraz ze stałą organizacją ruchu. Roboty instalacyjne, takie jak: odwodnienie jezdni, wykonanie przyłączy wodociągowych, wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej, przełożenie instalacji gazowej, wykonanie instalacji służącej do podlewania zieleni wraz z instalacją oświetleniową na słupach, przewieszkach i w gruncie. Ostatnim etapem prac jest zagospodarowanie terenu oraz prace ogrodnicze. Najbardziej ekonomiczne czasowo i finansowo jest wykonanie wszystkich zakresów prac na całości zakontraktowanego obszaru kolejno jeden po drugim. Wykonawca, aby zminimalizować wpływ prac budowalnych na okoliczne biznesy – to jest sklepy i lokale gastronomiczne – zdecydował się na realizowanie prac w taki sposób, aby umożliwić przejście ulicą, jednocześnie zapewniając dojście do wszystkich lokali. Demontaż nawierzchni, układanie nowej i realizacja robót instalacyjnych dzieją się więc punktowo w różnych częściach ulicy, w różnym tempie i zakresach.

Po rozmowach przedstawicieli Zarządu Terenów Publicznych z mieszkańcami oraz właścicielami lokali usługowych w Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Śródmieście podjęto decyzję, że odcinek przy pasażu Wiecha i Kinie Atlantic będzie pierwszym z sukcesywnie udostępnianych do użytku ruchu pieszego.

Warto więc zaglądać na Chmielną, aby obserwować na bieżąco postępy prac. Wykonawcy będą wracać punktowo z nasadzeniami, które są uzależnione od pory roku i pogody czy drobnymi robotami wykończeniowymi.

Sadzimy zieleń dla Klimatu

Remont Chmielnej ma spełnić kilka funkcji. Przede wszystkim zieleń ma wzmocnić odporność miasta na zmiany klimatyczne. Ma odświeżyć wygląd tego miejsca i przywrócić funkcje deptaku, na którym zarówno mieszkańcy Warszawy jak i przyjezdni będą chcieli spędzać czas. Fontanna, murki, stojaki rowerowe, ławki, krzesła – wszystko to sprawi, że stworzony zostanie tu niepowtarzalny klimat do odpoczynku, zabawy i spotkań.

Zakres prac obejmuje:

• Roboty drogowe wraz ze stałą organizacją ruchu.

• Roboty instalacyjne, takie jak: odwodnienie jezdni, wykonanie przyłączy wodociągowych, wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej, przełożenie instalacji gazowej, wykonanie instalacji służącej do podlewania zieleni wraz z instalację oświetleniową na słupach, przewieszkach i w gruncie.

• Ostatnim etapem prac jest zagospodarowanie terenu oraz prace ogrodnicze.

Autorem opracowania koncepcji zagospodarowania przestrzeni w rejonie ul. Chmielnej jest RS Architektura Krajobrazu.