To największy taki projekt w historii Europy po drugiej wojnie światowej – tak premier Donald Tusk mówił 30 listopada o Tarczy Wschód – pasie umocnień, rozciągającym od granicy z Rosją na północnym wschodzie, aż po granicę z Ukrainą. Cała ta wielka inwestycja ma kosztować łącznie 10 miliardów i ma być gotowa za cztery lata. Pierwsza część powstała szybciej niż pierwotnie zakładano.
30 listopada 2024 został ukończony pierwszy odcinek umocnień „Tarcza Wschód” na granicy z obwodem królewieckim w okolicach miejscowości Dąbrówka, woj. warmińsko-mazurski.
W sobotę 30 listopada 2024 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak wraz z premierem Donaldem Tuskiem odwiedził miejscowość Dąbrówka w gminie Budry w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie ukończony został pierwszy fragment systemu obronnego w ramach programu Tarcza Wschód. Ministerstwo Infrastruktury aktywnie włącza się w program w zakresie swojej odpowiedzialności.
– Obrona i bezpieczeństwo naszej ojczyzny to nasz wspólny i podstawowy obowiązek. Odkąd mają miejsce wydarzenia za naszą wschodnią granicą, charakter i sposób funkcjonowania Ministerstwa Infrastruktury nabrał nowego znaczenia. Współpraca nasza i naszych jednostek podległych z MON ma charakter ciągły. Jesteśmy podstawowym partnerem wielu projektów, również Tarczy Wschód – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
W ramach programu Tarcza Wschód w roku 2024 rozpoczęła się budowa ośrodka szkolno-testowego na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, a jego głównym zadaniem będzie przygotowanie i szkolenie pododdziałów inżynieryjnych, które będą realizować zadania związane z rozbudową inżynieryjną w ramach programu oraz zadania w zakresie testowania funkcjonalności rozwiązań technologicznych i elementów fortyfikacyjnych.
14 października 2024 r. odbyły się ćwiczenia w zakresie testowania elementów do budowy Tarczy Wschód w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz (Wyręby), w tym pokaz dynamiczny obrony z wykorzystaniem obiektu „Zapora”, który obserwował premier RP Donald Tusk, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Testy elementów Tarczy Wschód prowadzone są na obiekcie szkoleniowo-badawczym „Zapora” na poligonie w Orzyszu, a działania w zakresie testowania elementów Tarczy Wschód przeprowadzają żołnierze i sprzęt 16 Dywizji Zmechanizowanej i 2 pułku saperów z Nowego Dworu Mazowieckiego.
30 listopada 2024 został ukończony pierwszy odcinek umocnień „Tarcza Wschód” na granicy z obwodem królewieckim w okolicach miejscowości Dąbrówka, woj. warmińsko-mazurski.
Rola Ministerstwa Infrastruktury
Rola MI w programie Tarcza Wschód skupia się wokół zapewnienia mobilności wojsk. Łączna długość dróg szybkiego ruchu w Polsce wynosi obecnie ponad 5000 km. Sieć dróg służy bowiem do przemieszczania się kolumn wojsk sojuszniczych. Może też pełnić ważne zadania przy prowadzeniu działań obronnych. W związku z tym wszyscy zarządcy dróg, w tym również GDDKiA, przy kluczowych korytarzach tranzytowych na bieżąco współpracują z odpowiednimi jednostkami wojskowymi koordynującymi transport i ruch wojsk.
Ministerstwo Infrastruktury będzie również współpracować z Ministerstwem Obrony Narodowej przy rozbudowie sieci parkingów podwójnego zastosowania przy autostradach i drogach ekspresowych zapewniających dodatkową przestrzeń na potrzeby wojskowe. Ponadto wybrane miejsca obsługi podróżnych będą pełnić rolę tymczasowych miejsc postoju kolumn wojskowych. Parkingi zostaną uzupełnione o niezbędne z punktu widzenia potrzeb wojska elementy, które nie wpłyną na cywilne wykorzystywanie parkingu.
Tarcza Wschód
Budowę Tarczy Wschód przyspieszono. Początek prac planowano na I kwartał 2025 r., rozpoczęła się jednak jeszcze w 2024 roku. Pierwszy odcinek, który liczy 2,3 km, jest częścią kompleksowego planu obejmującego wzmocnienie infrastruktury obronnej na długości 800 km.
Projekt zakłada nie tylko ochronę ludności, ale także wsparcie działań NATO oraz Unii Europejskiej w ramach wspólnych celów obronnych. Realizacja tej wizji wymaga współpracy lokalnych społeczności, samorządów oraz instytucji państwowych.
Tarcza Wschód ma charakter defensywny, ale wykracza poza standardowe środki ochrony granic. Obejmuje między innymi budowę fortyfikacji, przeszkód terenowych oraz nowoczesnych systemów antydronowych. Inwestycja zyskała również wymiar międzynarodowy i poparcie państw bałtyckich oraz partnerów takich jak Finlandia, Wielka Brytania i USA, co wzmacnia efekt odstraszania.
Cała inwestycja w ramach programu Tarcza Wschód zakończy się do 2028 roku i będzie kosztowała 10 mld zł. Budowę realizuje Zgrupowanie Zadaniowe pododdziałów Wojsk Inżynieryjnych.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury / Wikipedia.org