Poczta Polska planuje gigantyczne zwolnienia!

Orzech

Szykują się wielkie zwolnienia w jednej z największych polskich firm. Zarząd Poczty Polskiej planuje zwolnienia grupowe, które w 2024 roku obejmą łącznie aż 10 tys. osób! Tak wielka redukcja etatów w spółce, spowoduje, że straci zdolność operacyjną do świadczenia usług – stwierdza NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej w apelu do prezydenta Andrzeja Dudy.

Według Solidarności pocztowej, spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

Związkowcy z NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej twierdzą, że tak wielka redukcja zatrudnienia jest według nich pierwszym krokiem do likwidacji Poczty Polskiej.

– "Działania obecnego Zarządu Poczty Polskiej S.A. są pierwszym krokiem do likwidacji spółki o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa. (...) Nowy Zarząd nie przedstawił żadnych planów rozwoju Poczty, żadnych planów inwestycyjnych, a jedynym działaniem +naprawczym+ są planowane redukcje etatów będące początkiem tzw. +transformacji+ spółki. Na 2024 rok została zaplanowana potężna redukcja etatów opierająca się nie tylko na tzw. naturalnej fluktuacji tj. nieodtwarzaniu stanowisk po naturalnym wygaśnięciu stosunku pracy. Zarząd Poczty Polskiej S.A. planuje również zwolnienia grupowe. Szacujemy, że tylko w 2024 r. redukcja obejmie 10 tys. etatów w wyniku czego Poczta Polska straci zdolność operacyjną świadczenia usług w zakresie podstawowym" – podkreślają związkowcy w apelu adresowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

Przedstawiciele związków zawodowych zarzucają, że "kolejne ekipy rządzące w Polsce na przestrzeni ostatnich lat dopuściły się licznych błędów, zaniedbań oraz nie przygotowały Poczty Polskiej do funkcjonowania na zliberalizowanym rynku usług pocztowych, w stopniu niespotykanym w innych krajach UE". Związkowcy uważają, że obecny rynek usług pocztowych został zdominowany przez korporacje międzynarodowe.

– "W przyszłym roku odbędzie się wybór operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej, a tymczasem Prezes Poczty Polskiej wygłasza publicznie opinię: >>>bycie operatorem wyznaczonym nie jest dobrym biznesem<<<. Poczta Polska bez świadczenia usługi powszechnej i usługi e-doręczenia na rzecz administracji państwowej oraz sądownictwa, utraci status operatora narodowego stając się łatwym łupem dla doinwestowanej konkurencji co w konsekwencji oznacza jej likwidację" – informują związkowcy.

Podkreślają też, że ich zdaniem: – "początek likwidacji Poczty Polskiej, i to w obliczu rosnącej groźby konfliktu na linii NATO - Rosja, jest działaniem szczególnie nieodpowiedzialnym i wyjątkowo niebezpiecznym. Jest też działaniem nieodwracalnym. Przedsiębiorstwa strategicznego dla państwa, o tak rozbudowanej strukturze i zasięgu działania, nigdy nie uda się już odbudować".

Poczta Polska S.A. to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, zajmująca się świadczeniem usług pocztowych (listy i paczki), bankowo-ubezpieczeniowych – poprzez spółki z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej (Bank Pocztowy i Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie) oraz usług logistycznych. Spółka rozwija także obszar usług cyfrowych (neoznaczek, neolist, neokartka) realizowanych poprzez platformę internetową – Envelo.

Artykuł powstał w oparciu o informacje PAP.