Na Dolnym Śląsku został otwarty kolejny pięciogwiazdkowy hotel. Grupa Europlan, której właścicielem jest znany polski inwestor Artur Kozieja, wynajęła na okres 20 lat, należący do niemieckiego małżeństwa Ingrid i Hagena Hartmannów, zabytkowy Pałac Pakoszów, w którym 1 kwietnia otworzyła pięciogwiazdkowy, butikowy hotel.
Obiekt znajduje się w Piechowicach, przy ul. Zamkowej 3, kilkanaście kilometrów od Jeleniej Góry. Hotel oferuje swoim gościom 47 apartamentów. Do ich dyspozycji jest także restauracja serwująca dnia kuchni polskiej oraz trzy sale do organizacji imprez rodzinnych lub okolicznościowych o łącznej pojemności 150 osób. Wkrótce zostanie też otwarte Spa Lava e Sal.
Przypomnijmy, zabytkowy, XVIII-wieczny barokowy Pałac Pakoszów w 2004 r. wrócił do spadkobierców przedwojennych właścicieli, rodziny Hessów. Obiekt został otwarty w 2012 roku, po generalnym remoncie i rozbudowie o nową część.
W Grupie Europlan działają już hotele Metropolo by Golden Tulip w Krakowie, Lake Hill w Sosnówce k. Jeleniej Góry i Radisson Blu w Ostródzie. Firma prowadzi kolejne inwestycje: hotele MGallery w Karpaczu, Mövenpick w Zakopanem, Campanile w Warszawie i Termy Karkonosze w Staniszowie k. Jeleniej Góry.
Pałac należy do inicjatywy Dolina Pałaców i Ogrodów skupiającej najciekawsze zabytki w Kotlinie Jeleniogórskiej i udostępniany jest do zwiedzania.
Obok pałacu została zrekonstruowana wschodnia część, gdzie mieści się strefa wellness z małym basenem, sauną oraz mini siłownią.
Pałac otacza ponad 18-hektarowy teren zielony. W części północnej położone są trzy stawy, wykorzystywane wcześniej jako stawy rybne.
Historia:
Pałac Pakoszów wzniesiono w 1725 roku na zlecenie Johanna Martina Gottfrieda – burmistrza Jeleniej Góry. Wdowa po J. M. Gottfriedzie w roku 1741 wyszła ponownie za mąż, a posiadłość przeszła w ręce Georga Friedricha Smitha. W 1771 roku włości w drodze mariażu przechodzą w ręce rodziny Hessów, w których pozostały aż do 1945. W tym czasie przeprowadzono niewielki remont oraz uzupełniono wyposażenie. W Pakoszowie dwukrotnie gościł król pruski Fryderyk Wielki. Po II wojnie światowej budowla była wykorzystywana przez różne instytucje, aż w 2004 roku stała się własnością potomków dawnych właścicieli, rodziny Hessów. Obiekt został otwarty w 2012 roku, po generalnym remoncie i rozbudowie o nową część.
O inwestorze:
Grupa EUROPLAN to doświadczony holding inwestycyjny, który działa na rynku od 18 lat, specjalizujący się w obszarze budownictwa biurowego i hotelowego. Artur Kozieja, twórca grupy, jest doświadczonym inwestorem i bankierem inwestycyjnym, który przez 22 lata pracował jako dyrektor inwestycyjny m.in. w Credit Suisse, Morgan Stanley i Barclays Capital w londyńskim "City".
W ramach inwestycji biurowych EUROPLAN zrealizował wiele projektów, w tym budynek Feniks o powierzchni 10 tys. m2 przy ul. Żelaznej 32 w Warszawie, który pełni funkcję siedziby BOŚ Banku oraz budynek Mangalia na warszawskim Mokotowie o powierzchni 8 tys. m2.
W obszarze inwestycji hotelowych, EUROPLAN przeprowadził wiele udanych projektów, w tym zakup hotelu "Centrum Kongresowe Gromada" w Krakowie, który dysponuje 220 pokojami oraz największym w Polsce przyhotelowym centrum konferencyjnym. Ten obiekt, po modernizacji, został otwarty pod 4-gwiazdkową marką Metropolo by Golden Tulip w grudniu 2018 roku.
EUROPLAN w 2019 roku rozpoczął m.in. realizację hotelu w Ostródzie pod 5-gwiazdkową marką Radisson Blu z przyhotelowym aquaparkiem dysponującym 241 pokojami, który został otwarty w styczniu 2023 roku. W Karkonoszach działają już dwa etapy hotelu Lake Hill Resort&SPA, a trzeci otwarty będzie wkrótce.
Dzięki swojej wieloletniej obecności na rynku, EUROPLAN stał się jednym z najbardziej renomowanych inwestorów w Polsce i cieszy się uznaniem wśród klientów oraz partnerów biznesowych.